TMS 10 raporlama döneminden sonraki olayların finansal tablolar üzerine ektileri
Effects of the TMS 10 events after the reporting period on the financial statements
  1. Tez No: 529462
  2. Yazar: SALİM AKAY GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAYRİ DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı 10 no'lu Türkiye Muhasebe Standardı ile düzenlenmiş olan Raporlama Döneminden Sonraki Olayların ve finansal tablolara etkilerinin belirlenmesi ve açıklanmasıdır. Finansal tablolar, işletmenin belirli bir dönemde gerçekleştirdiği faaliyetlerin sonuçlarını ve dönem sonundaki finansal durumunu gösterirler. Raporlama Döneminden Sonraki Olaylar, bilanço tarihi ile finansal tabloların yönetim kurulu tarafından onaylanma tarihi arasındaki süreyi kapsamakta olup, finansal tablo kullanıcılarının aldıkları ekonomik kararlar bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu olaylar finansal tablolarda düzeltme gerektirebileceği gibi, düzeltme yapılmasını gerektirmeyen ancak finansal tablo dipnotlarında açıklama yapılmasını gerektiren olaylar olabilir. Onaylanma tarihine kadar kesinleşmiş olan düzeltme gerektiren işlemlerin bilançoya yansıtılması gerekir. Düzeltme gerektirmeyen olaylar ile ilgili açıklamaların da bilançonun dipnotlarında gösterilmesi gerekir. Bu çalışmada, TMS 10 Standardının kapsamı incelenmekte ve uygulaması örneklerle açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine and to explain the Events After the Balance Sheet Date the effect to financial statement which are organized by standard number 10 of the Turkish Accounting Standards. Financial statement present the results of a company's operations over a period of time and its financial position at the end of that period. The date of ratification which cover the period between the balance sheet date and the date of approval of the financial statements by the board of directors is of great importance for economic decisions taken by users of financial statement. Such events may require correction in the financial statements, but may be events that do not require a correction but require disclosure in the footnotes to the financial statements. The events which have become definite and need to be adjusted until the ratification date must be reflected at the balance sheet. Explanations about events that do not require corrections should also be presented in balance sheet footnotes. In this study, the context and application of IAS 10 are examined with examples.