Rüstem Behrudi -şiirleri üzerinde dil ve üslup incelemesi-
Language and style examination in Rustem Behhrudi's poem
- Tez No: 529464
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS BİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
XX. yüzyıl Azerbaycan tarihinin hem siyasal hem sosyal açıdan en karışık dönemi olarak bilinmektedir. Azerbaycan bu zorlu süreçte bünyesinde millî düşünceye, ülkesine ve ilkelerine sahip çıkan şair ve yazarlar yetiştirmeyi başarmıştır. Bu şairlerden birisi de Rüstem Behrudi'dir. Behrudi, XX. yüzyıl Azerbaycan edebiyatının önde gelen şairlerinden biridir. Turancılık, azat düşünce, Türkçülük onun en temel idealleridir. Şairin kaleme aldığı“Yėddi Reng Bir Rengdi Daha ”adlı şiir kitabında 175 şiir ve 31 makale yanında kitapla aynı başlığı taşıyan şiirleri,“Din Sėvdim Din Üstüne ”adlı şiir kitabında, 41 şiir, 38 makale,“İblis Melekden Gözeldir ”adlı şiir kitabında toplam 95 şiir 6 makale bulunmaktadır. Araştırmamızı şairin,“Yėddi Reng Bir Rengdi Daha”,“Din Sėvdim Din Üstüne”,“İblis Melekden Gözeldir”adlı şiir kitaplarından seçtiğimiz yüz şiir üzerinde gerçekleştirdik. Bu şiirleri iki temel başlık altında ele aldık. Bunlar Ferdi Tema ve Konular, Sosyal Tema ve Konulardır. Çalışmamızda şiirlerdeki bilinmeyen kelimelerin anlamları dipnot olarak gösterildi. Tezimiz beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm Rüstem Behrudi'nin Hayatı, Rüstem Behrudi'nin Kültürel Ve Edebî Faaliyetleri ve Rüstem Behrudi'nin Eserleri, ikinci bölüm; Rüstem Behrudi'nin Şiirlerinde Muhteva, üçüncü bölüm; Rüstem Behrudi'nin Şiirlerinde Yapı, dördüncü bölümde; Dil Ve Üslup, beşinci bölümde ise; Rüstem Behrudi'nin çalışmamızda incelediğimiz şiirleri yer almaktadır. Sonuç bölümünde yaptığımız değerlendirmelerden hareketle şairin üslubu konusunda bir hükme ulaşılmaya çalıştık. İncelemenin sonunda Rüstem Behrudi'den seçtiğimiz ve tezimize de kaynaklık eden yüz şiir yer almaktadır. Çalışmamız son dönem Azerbaycan Edebiyatı'nı, bu dönemin şairlerinden Rüstem Behrudi'yi tanıtmak yanında Türk dünyası edebiyatlarının farklı alan ve konularına ışık tutması açısından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known as the most complicated period of 20 the century Azerbaijani history both politically and socially. In this difficult process, Azerbaijan has succeeded in grow in guppoets and writers who possess national thought, country and principles. One of the sepoets is Rüstem Behruditoo. The 20 thcentury is one of the leading poets of Azerbaijan iliterature. Turanism, liberation thought, Turkism is his most basic ideals. The reare 175 poems and 31 articles in poet's“Yėddi Reng Bir Rengdi Daha 1”poetry book and also has poems bearing the same title as the book, in“Din Sėvdim Din Üstüne 2”poetry book has 41 poetry, 38 articles, in“İblis Melekden Gözeldir 3”poetry book has a total of 95 poems and 6 articles. Inourre search we have performed on a hundred poems selected from poetry boks;“Yėddi Reng Bir Rengdi Daha”,“Din Sėvdim Din Üstüne”,“İblis Melekden Gözeldir”. We have studied the sepoems undert wobas icheadings. The seare Individual Themes and Topics, Social Themes and Topics. Inour work, the meanings of the unknown words in the poems were shown as footnotes. The nwe examined the subjects of poetrysuch as structure, style and language, verse format, style, vocabulary and sentenc estructure. As a result of all the evaluations we hav emade in the conclusion section, it is tried to reach the conclusi on about the poet style. At the end of ourreview, we were chosenone hundred poem from poetry. Inour work, Inadditionto introducing the late Azerbaijan iliterature and Rüstem Behrudi of poetry of this period, is also important for the Turkish world toshed light on different fields and subjects of literature.