Impact of online advertisement on new generation consumer's buying behavior in the case of afghanistan
Sanal reklamcılığı Afganistan'dakı yeni nesil tüketicilerin harcama alışkanlığı üzerindekı etkisi
- Tez No: 529497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARID HUSEYNOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Reklam, bir şirketin ürünleri ve markaları hakkında müşterileri bilgilendirmesinde kullanılan en yaygın geleneksel iletişim yöntemlerinden biridir. Televizyon, gazete ve radyo, markaların imajlarını arttırarak markaların satış gelirini yukseltmeye yarayan en onemli geleneksel iletişim yontemlerındendır. Son zamanlarda teknolojik gelişmelerle birlikte internet, sosyal medya ve dijital pazarlama gibi yeni reklamcılık araçları ortaya çıkmıstır. Bu calısmada sanal reklamcılık etkileşimi, sanal reklamcılığın oluşturduğu güven seviyesi, sanal reklamcılığın sebep olduğu rahatsızlık, sanal reklamcılıgın eglencelı olması, sanal reklamcılığın eğiticiliği ve sanal reklamcılığın ulaşılabilirliği gibi sanal ortamda tuketıcının satınalmasına etkı eden faktorler ıncelenmıstır. Afganistan'daki genç neslin satın alma tutumuna etkı eden ılgılı faktorler 15_ 30 yaş aralığındaki katılımcılardan toplanmış; bağımlı ve bağımsız değişik erler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ıse SPSS 20 ve SPSS AMOS 23 programları kullanılaraki doğrulayıcı faktör analizi (CFA) ve yapısal esıtlık modelı (SEM) ılerı analız teknıklerı kullanılmıştır. Bu çalışmada kantitatif araştırma yöntemleri kullanılmış olup elde edilen bilgiler, yapılan kapsamlı literature arastırması ıle bırlestırılerek yorumlanmıstır. Araştırmanın sonuçlarına gore etkileşim, güven seviyesi, irritasyon, eğlence (bağımsız değişkenler) ıle genç neslin satın alma davranışları arasında ıstatıstıkı anlamlı bır ılıskı yakalanamamıs sanal reklamların bilgilendirilebilirliği ve erişilebilirliği ıle genç tüketicinin satın alma davranışları arasında anlamlı ve pozıtıf bır ilişki yakalanmıstır.
Özet (Çeviri)
Advertising is the most commonly used way of informing the customers about brands and products of a company. Television, newspapers, and radio are the most traditional ways for creating image of brands that also help in generating sales revenue. In current times, with technological advancements, new advertising mediums have emerged such as the Internet, social media and digital marketing. There are various factors linked with the online advertisement such as interactivity of online advertisement, trust level built by online advertisement, irritation caused by online advertisement, entertainment of online advertisement, informativeness of online advertisement and accessibility of online advertisement. All these factors formed the basis of this research where the impact of these factors was evaluated on the purchase intentions (buying behavior) of young generation of Afghanistan. In order to do so, data was collected from the respondents of age group 15 – 30 yrs from Afghanistan and to test the relationship amongst independent and dependent variables, confirmatory factor analysis (CFA) and structural equation modeling (SEM) techniques were used in SPSS version 20 and SPSS AMOS version 23. The study used quantitative research method and data was collected on questionnaire which was formulated as a result of comprehensive literature review on the subject matter. The results of the study revealed that there was no significant relationship between interactivity, trust level, irritation, entertainment (independent variables) and young generation's buying behavior whereas positive relationship is amongst informativeness and accessibility of online advertisement with young generation consumer's buying behavior.