Kadın tüketicilerin onlıne anlık satın alma niyetinde fenomen pazarlamanın etkisi
The impact of influencer marketing on female consumers' online impulse buying intentions
  1. Tez No: 866511
  2. Yazar: SENAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojinin gelişimi ile birlikte tüketicilerin satın alma alışkanlıklarında önemli düzeyde değişiklikler olmuştur. Tüketicilerin sosyal medya ve internet kullanımındaki artış, yeni pazarlama mecralarının e-ticaret ve sosyal medya olduğunu göstermektedir. Dijital medya, çeşitli bilgi kaynaklarına kolay erişim sağlayarak geniş bir bilgi yelpazine ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Ancak, dijital medya kaynaklarının güvenilirliği ve sağladığı bilginin kalitesini ölçmek oldukça zor bir hale gelmiştir. Özellikle kaynak güvenilirliği ve bilgi kalitesi konuları, tüketici güveni sağlamak ve satın alma kararına etki etmek gibi konular açısından öneme sahiptir. Geleneksel pazarlama araçlarının etkisinin azaldığı, yeni nesil dijital tüketicilere hitap eden“çevrimiçi etkileyici”anlamına gelen fenomenlerin öneminin gün geçtikçe arttığı görülmektedir. Markalar, tüketicilerin satın alma kararlarını etkilemek için sosyal medyada yüksek etkiye ve takipçi sayısına sahip fenomenlerle işbirliği yapmaktadır. Bu çalışmada kadın tüketicilerin online anlık satın alma niyetinde fenomen pazarlamanın etkisi incelenmiştir. Araştırma sosyal medya kullanan veya internet üzerinden ürün satın alan 381 kadın tüketici üzerinde gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 20.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Fenomenin kaynak güvenirliği ve marka fenomen uyumunun fenomen reklamlarına yönelik tutum üzerinde etkilerinin olduğu; fenomen reklamlarına yönelik tutumun ise online anlık satın alma niyeti üzerinde pozitif yönde etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, there have been significant changes in the purchasing habits of consumers. The increase in the use of social media and internet by consumers shows that the new marketing channels are e-commerce and social media. Digital media makes it possible to reach a wide range of information by providing easy access to various information sources. However, it has become quite difficult to measure the reliability of digital media sources and the quality of the information they provide. In particular, the issues of source reliability and information quality are important in terms of issues such as providing consumer trust and influencing purchasing decisions. It is seen that the importance of phenomena, which means“online influencers”appealing to the new generation of digital consumers, is increasing day by day, while the effect of traditional marketing tools is decreasing. Brands collaborate with influencers with high influence and number of followers on social media to influence consumers' purchase decisions. In this study, the effect of influencer marketing on female consumers' online impulse purchase intention is analysed. The research was conducted on 381 female consumers who use social media or purchase products online. The data obtained were analysed with SPSS 20.0 statistical package programme. It was concluded that the source credibility of the phenomenon and brand-phenomenon compatibility have effects on the attitude towards phenomenon advertisements, and the attitude towards phenomenon advertisements has a positive effect on online impulse purchase intention.