Factors influencing the adoption of social media tools by travel agencies: The case of Afghanistan
Seyahat acenteleri tarafından oluşturulan sosyal medya araçlarının benimsenmesine etki eden faktörler: Afganistan olgusu
  1. Tez No: 529498
  2. Yazar: HABIB JAMAL JAMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARID HUSEYNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Turizm, İşletme, Advertising, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, sosyal medya kullanımı (dünyadaki en yaygın uygulamalı sosyal medya aracı olduğu için özellikle Facebook) üzerinde durmaktadır. Mevcut çalışma, teknolojinin gayesi ve fiili olarak benimsenmesinde önemli bir unsuru harekete geçiren Yeniliğin Yayılması Teorisi (DOI) temeli üzerine oluşturulmuştur. Tanım olarak, inovasyon ya kitle iletişim araçlarında ya da geleneksel teknikle bağlantı kurma araçlarındaki dönüşümü içermektedir. Uyumluluk gibi DOI'den türetilen inovasyonun özellikleri. Etkileşim, uyumluluk, kullanım kolaylığı, elde edilen faydalar, güven gibi değişkenler ve müşterilerin sosyal medyanın benimsenmesi üzerindeki dış baskılarını içermektedir. Bu tezin amacı Afganistan'da faaliyet gösteren seyahat acenteleri arasında sosyal medya (Facebook) kullanımını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Bu kapsamda, sosyal medya kullanımının Afganistan'da faaliyet gösteren seyahat acentelerinin örgütsel performansı üzerindeki etkisini incelemiştir. Ayrıca, bu çalışma Afganistan seyahat acentelerinin ticari amaçlar için sosyal medyanın benimsenmesini etkileyen faktörlere ışık tutmaktadır. Bunu da araştırmadan elde edilen sonuçları, sosyal medyayı benimsemeyi etkileyen ve mevcut literatürde daha önce bahsedilen faktörlerle karşılaştırmalı olarak ve aynı zamanda bu benimsenmenin örgütsel performansı nasıl etkilediğini, seyahat acentelerinin karşılaştığı sorunları ve zorlukları ve sosyal medyayı kabul ettiklerinde deneyimledikleri faydaları belirlemeye çalışarak yapmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma tekniği kullanılmıştır ve veriler, Afganistan'da faaliyet gösteren en az 40 seyahat acentesinden 250 katılımcı tarafından toplanmıştır. Veriler SPSS 20 ve AMOS 23 sürümünün yardımıyla analiz edilmişştir. Sonuçlar, kullanım kolaylığının ve güvenin sosyal medyanın (Facebook) benimsenmesiyle önemli ölçüde ilişkili olmadığını ortaya koymuştur, Buna karşılık etkileşim, elde edilen faydalar ve müşteriden gelen dış baskı, Afganistan'da faaliyet gösteren seyahat acenteleri tarafından sosyal medya araçlarının benimsenmesini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focused on the social media usage (primarily Facebook) as it is amongst the most extensively practiced tool in the world. The present research was established based on the Diffusion Of Innovation (DOI) theory which acts a key element in growing acceptance, intent and real technology adoption. By definition, innovation comprises of transformation, either in the mass media or the means of engaging traditional technique. The attributes of innovation, as derived from DOI such as interactivity, ease of use, perceived benefits, trust and external pressure from the customers on social media adoption were included. The purpose of this dissertation was to investigate the factors that influence social media (Facebook) usage among travel agencies operating in Afghanistan. In addition, It examined the impact of social media usage on organizational performance of the travel agencies operating in Afghanistan. Moreover, this study sheds light over the factors that influence Afghani travel agencies in the adoption of social media for business purposes, by contrasting the results obtained from this research with the factors that affect social media adoption and have been previously mentioned in the existing literature, as well as studied how this adoption affects organizational performance, by attempted to identify the problems and challenges that travel agencies face and the benefits that they experiment once they have adopted social media. This study used quantitative research technique and data was collected from 250 respondents of at least 40 travel agencies operating in Afghanistan. Data was analyzed with the help of SPSS version 20 and AMOS version 23. The results revealed that ease of use and trust are not significantly co-related with the adoption of social media (Facebook), whereas interactivity, perceived benefits and external pressure from customer influences the adoption of social media tools by travel agencies operating in Afghanistan.