Ventromedyal hipotalamik çekirdekte steroidojenik faktör 1 (SF-1) ifade eden nöronların beslenme üzerine etkisi
Steroidogenic factor 1 (SF-1) neurons in the ventromedial hypothalamus effect on food intake
- Tez No: 529503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ATASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Genetik, Nöroloji, Physiology, Genetics, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Obezite enerji alımı ve enerji harcanması arasındaki dengenin alım yönüne kayması ile gelişen önemli bir sağlık problemidir. Hipotalamustaki sinir ağlarının açlık ve tokluk hissini düzenlediği uzun zamandır bilinmektedir. Bu bölgede yer alan Ventromedyal hipotalamus (VMH) besin tüketiminde rol alan ve 'tokluk' merkezi olarak da bilinen bir çekirdektir. Enerji metabolizmasında ve glikoz dengesinden de sorumlu VMH'e yapılan lezyon çalışmaları ve bu çekirdekte bulunan nöral alt grupların genetik manipülasyonu hiperfajiyle karakterize obeziteye yol açtığı kanıtlansa da anlık iştah yönetiminde VMH nöronlarının işleyişi sinaptik düzeyde halen bilinmemektedir. Bu tezde hücre tipine özgün farmakogenetik teknikler kullanılarak VMH steroidojenik faktör 1 (SF-1) ifade eden nöronların anlık ve uzun süreli iştaha etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
Obesity is an epidemic disease which is caused by the imbalance between energy intake and energy expenditure. It has been known that there are neuronal circuits in the hypothalamic region of the brain regulating appetite and body weight. Ventromedial hypothalamus (VMH) is one of the earliest identified 'satiety' centers and has long been implicated in feeding behavior. Despite the large body of literature suggesting that genetic or anatomical lesions to this region are sufficient to drive obese phenotype, precise role of electrical activity in VMH neurons for acute appetite regulation is not clear. In this thesis, cell type specific pharmacogenetic manipulation tools have been used to investigate role of VMH steroidogenic factor -1 (SF-1) neurons in short term regulation of appetite.