Investigation of added utility of nonlinear techniques in rescaling soil moisture datasets
Linear olmayan metodların toprak nemi verisetlerinin ölçeklendirmene yaptıpı katkının araştırılması
  1. Tez No: 529511
  2. Yazar: MAHDI HESAMI AFSHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Toprak nemi; hava tahmini, hidrolojik modellemede, iklim değişikliği çalışmalarında ve su kaynakları yönetiminde kilit bir rol oynar. Bu temel değişkeni elde etmenin birçok yolu vardır (örneğin, uzaktan algılama, modelleme, istasyon temelli gözlem yöntemleri). Bu ürünlerin zaman serileri genellikle veri birleştirme yaklaşımlarının (örneğin, veri özümseme ve veri birleştirme) uygulanmasından önce yeniden ölçeklendirme yoluyla çıkarılması gereken sistematik farklılıkları içerir. Bu çalışmada, homojen bir toprak nemi zaman serisi oluşturma işleminde doğrusal olmayan yeniden ölçeklendirme yöntemlerinin doğrusal yöntemlere göre ilave faydası araştırılmıştır. Doğrusal ve doğrusal olmayan toplam 18 adet yeniden ölçeklendirme yönteminin performansı, iki farklı durum çalışmasında değerlendirilmiştir: 1) AMSR-E LPRM toprak nemi veri setini istasyon bazlı su havzası ortalama toprak nemini (WASM) referans alarak yeniden ölçeklendirme ve 2) dört farklı toprak nemi ürününün eşit ağırlıklı ve çoklu yeniden ölçeklendirme yaklaşımlarıyla birleştirilmesi (ASCAT, AMSR-E LPRM, API ve NOAH). Deneyler çeşitli ölçeklendirme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir ve sonuçta elde edilen birleştirilmiş veri setleri birçok uydu toprak nemi miyonunun doğrulaması çalışmalarında yaygınlıkla kullanılan Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) Tarımsal Araştırma Servisi'nin (ARS) dört havzasında elde edilen veri setleri kullanılarak doğrulanmıştır. Toplam 18 farklı yöntem ile yeniden ölçeklendirilmiş ürünün korelasyon ve hata istatistikleri doğrusal olmayan yöntemlerin doğrusal yöntemlere kıyasla daha iyi sonuçlar verdiğini göstermektedir. Genel olarak, kalibrasyon verilerini kullanarak en iyi sonuçları veren yöntem (ELMAN ANN), doğrulama korelasyonlarını ortalama 0.052 artırırken, JORDAN ANN ve MARS, sırasıyla 0.038 ve 0.01 korelasyon artışı sağlamıştır. Öte yandan, pürüzsüz-sapma ayrıştırma yeniden ölçeklendirme tekniği ile elde edilen ürünlerin birleştirilmesi, yaygın olarak uygulanan diğer basit doğrusal yeniden ölçeklendirme yaklaşımlarına kıyasla, ortalama olarak 0.03 bir korelasyon gelişimi göstermektedir. Genel sonuçlar, toprak nemi veri setleri arasındaki benzerliklerin büyük çoğunluğunun doğrusal ilişkilerden kaynaklandığını ve bununla birlikte doğrusal olmayan ilişkilerin varlığı da açıkça görülmektedir. Doğrusal olmayan yeniden ölçeklendirme yöntemlerinin kullanılması veya doğrusal yöntemlerin uygun bir yeniden ölçeklendirme yaklaşımı ile kullanılması, yeniden ölçeklendirilen ürünün doğruluğunu açık bir şekilde arttırmaktadır. Öte yandan verilerin yeniden ölçeklendirilmesi esnasında seçilen referans veri setinin daha doğru veri setlerinin arasından seçimi birleştirilen ürünün doğruluğunu önemli bir şekilde arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Soil moisture plays a key role in weather forecasting, hydrologic modeling, climate change studies and water resource management. There are multiple ways to estimate this essential variable (i.e., remote sensing, modeling, station-based observations) and clear benefits associated with merging independent estimates. However, the time series of these products generally contain systematic differences that must be removed through rescaling before the application of data merging approaches (e.g., data assimilation and data fusion). In this study, the added utility of nonlinear rescaling methods relative to linear methods in the framework of creating a homogenous soil moisture time series has been explored. The performances of 18 linear and nonlinear rescaling methods are evaluated in two different case studies of: 1) rescaling the AMSR-E LPRM soil moisture dataset to station-based watershed average soil moisture (WASM), and 2) fusing of four different soil moisture products (ASCAT, AMSR-E LPRM, API, and NOAH) via a naive data fusion scheme and multiple rescaling approaches. Accordingly, experiments are performed using various rescaling methods, where the rescaled and fused datastes are validated using observations obtained over four United States Department of Agriculture (USDA) Agricultural Research Service (ARS) watersheds, which are frequently used in the validation efforts of the soil moisture satellite missions. The results of a total of 18 different methods show that the nonlinear methods improve the correlation and error statistics of the rescaled product compared to the linear methods. In general, the method that yielded the best results using training data (ELMAN ANN) improved the validation correlations, on average, by 0.052, whereas JORDAN ANN and MARS, yielded correlation improvements of 0.038 and 0.01, respectively. On the other hand, results related to the validation of fusion of products obtained via a smooth-deviance decomposition rescaling technique, show, on average, a correlation improvement of 0.03, compared to the other widely implemented simple linear rescaling approaches. The overall results show that a large majority of the similarities between soil moisture datasets are due to linear relations; however, nonlinear relations clearly exist, and the use of nonlinear rescaling methods or implementation of linear methods with a proper rescaling approach clearly improves the accuracy of the rescaled product. Additionally, the selection of the reference dataset from higher quality datasets in the rescaling steps results in considerably increased fused product accuracy.