Halka açık spor şirketlerinin muhasebe uygulamalarının TMS/TFRS ve VUK'a göre incelenmesi
The analysis of accounting practice of publicly traded sports companies according to TAS/TFRS and TPL
- Tez No: 529533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KIYMIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Futbolun ticarileşmesi veya endüstrileşmesiyle beraber futbol piyasası milyon dolarlarla ifade edilmeye başlanmıştır. İlk olarak dernek olarak yapılanan futbol kulüplerinin bu rakamlara ulaşması imkansız iken, şimdi endüstrileşmenin etkisiyle beraber şirketleşen kulüpler, bir futbolcu için 200 milyon doları gözden çıkaracak kadar büyümüştür. Şirketleşmenin ardından kulüpler, daha az maliyetli kaynak sağlamak amacıyla halka arz olmaya başlamıştır. Halka arz olan spor şirketlerinde, başarılı olup hala borsada işlem gören takımlar olmakla beraber, izlenen yanlış politikalar sonucu bu süreci başarısız şekilde tamamlayan futbol kulüpleri de olmuştur. Bu şekilde şirketleşip halka arz olan spor şirketleri için önem arz eden konu ise muhasebe uygulamaları veya muhasebe politikalarıdır. Çünkü işlemlerdeki tutarların yüksek oluşu, farklı muhasebeleştirme yöntemlerinin uygulanması ve mevcut muhasebe sistemindeki uygulama farklılıkları finansal tabloları doğrudan etkileyebilmektedir. Borsada işlem gören şirketler, işlemlerini muhasebeleştirip, finansal tablolara yansıtırken TMS/TFRS hükümlerine uymak zorundadır. Fakat bağımsız denetim raporlarına bakıldığında kulüplerin henüz tam uyum sağlayamadığı görülmektedir. Muhasebe uygulamaları VUK hükümlerine göre değerlendirilirken, TMS/TFRS'nin uygulanmasının zorunlu hale getirilmesiyle uygulamada önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Spor şirketlerinin de standartlara uyum aşamasında bu tez de, şirketleşen futbol kulüplerinin işlemlerinin VUK ve TMS/TFRS'ye göre nasıl muhasebeleştirilmesi gerektiğini örnekler aracılığıyla açıklanmaya ve farklılıklar gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmada yapılan muhasebe işlemleri, VUK ve TMS/TFRS'nin incelenmesi sonucunda elde edilen verilere göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the commercialization or industrialization of football, the football market has started to be expressed in million dollars. While it is impossible for football clubs, which are initially made as associations, to reach these numbers, now the clubs that have been incorporated with the influence of the industrialist have grown to the point where they can get 200 million dollars for a football player. Following the incorporation, the clubs have begun public offering to provide less costly resources. In sportswear companies that are public offering, there are football clubs that have succeeded and are still trading in the stock market, with the wrong policies followed, which have completed this process unsuccessfully. The most important issue for sports companies, which are publicly offered in this way, are accounting practices or accounting policies. This is because the high amounts of transactions, the application of different accounting methods and the differences in application in the current accounting system can directly affect the financial statements. Companies traded on the stock exchange must comply with the provisions of TAS / TFRS while accounting for their transactions and reflecting the financial statements. However, from the standpoint of independent audit reports, it seems that the clubs have yet to fully comply. While accounting practices are evaluated according to the provisions of the TPL, significant differences have emerged in practice with the implementation of TAS / TFRS becoming mandatory. In this thesis, it is tried to explain how the transactions of the corporate football clubs should be accounted in accordance with TPL and TMS / TFRS by means of examples. The accounting transactions made in the study are made according to the results obtained from the examination of TPL and TAS / TFRS.