Aşağımusalar (Dursunbey-Balıkesir) çevresi dere kumu ve dere sularının metal içeriği ve dağılımı
The distribution and content of the metals in stream sand and creek water in the village aşağimusalar (Dursunbey-Balıkesir)
- Tez No: 529564
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BÖLÜCEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışma sahası Balıkesir il sınırları içerisinde Türkiye 1/25 000 ölçekli topoğrafik haritalarından J21 a1 paftası içerisinde yer almaktadır. Balıkesir-Dursunbey Aşağımusalar köyü yakını ve çevresindeki drenaj ağlarında dere kumu ve dere suyu içerisindeki metallerin içerikleri ve bunların dağılımları incelenmiştir. Çalışma alanında olası cevherleşmeleri belirleyebilmek için analiz edilen elementlerin histogram eğrileri ve dağılım haritaları hazırlanmıştır. Analiz edilen elementlerin istatistiksel dağılımlarında Mo, Sr ve Al dışında kalan tüm elementlerde logaritmik normal dağılım gözlenmiştir. Korelasyon tablosuna göre çok kuvvetli pozitif korelasyon gösteren element grupları; Sc- Cr- Al- Ni- Cu- Fe- V- Co- Mg- Ti, Ba- Sb- As- Ag- W- Bi, Cd- La- Pb- Zn, Cd- La- Pb- Th, Ca- Sr, Mn- Zn olarak belirlenmiştir. Su analizlerinden sağlıklı veriler elde edilemediği için değerlendirme yapılamamıştır. Jeoistatistiksel analiz verileri, Aşağımusalar köyü çevresindeki olası maden yatakları hakkında belirleyici sonuçlar vermiştir. Jeolojik yapı ve bölgenin jeokimyasına göre, ultrabazik ve bazik kayaçların serpantinleşmesi ile hidrotermal alterasyon etkisi ve epitermal sistemler altında kalan bir oluşumun bölgeyi etkilediği söylenebilir. Çalışma alanında, bazı elementlerden yüksek değerler elde edilmesine rağmen cevherleşme için yeterli oranda olmadığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is located within the province of Balıkesir within the J21 a1 package from 1/25 000 scale topographic maps. In this research, the contents and distribution of the metals in stream sand and creek water in the drainage nets near and around Balıkesir-Dursunbey's village Aşağımusalar were investigated. Histogram curves and distribution maps of the analyzed elements were prepared to identify possible mineralizations in the study area. The logarithmic normal distribution of all the elements except Mo, Sr and Al was observed in the statistical distributions of the analyzed elements. Strongly correlated element groups which are Sc- Cr- Al- Ni- Cu- Fe- V- Co- Mg- Ti, Ba- Sb- As- W- Bi, Cd- La- Pb- Zn, Cd- La- Pb- Th, Ca- Sr, Mn- Zn were determined according to the correlation table. The evaluation couldn't be done because it cannot be obtained reliable information from the water analysis. The data of geostatistical analysis gave determinative results about possible deposits in the vicinity of the village of Aşağımusalar. According to the geological structure and geochemistry of the region, it was evaluated that the formation of ultrabasic and basic rocks under the effect of hydrothermal alteration and epithermal systems affected the region by serpentinization. In the study area, although high values were obtained from some elements, ıt is evaluated that these don't have enough ratio for mineralization.