Orbital bölgenin morfometrik ve morfolojik olarak cinsiyetler arasında karşılaştırılması ve bu karşılaştırmanın adli antropoloji açısından önemi
Morphometric and morphological comparison of orbital regions and the importance of this comparison in terms of forensic anthropology
- Tez No: 529580
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kafatasları üzerinde yer alan orbital bölgenin cinsiyetler arasında morfometrik ve morfolojik olarak karşılaştırılmasını içeren çalışmalar cinsiyet belirleme için orbital bölgenin ne kadar güvenilir olduğunu belirlemek içindir. Bu çalışmaya da bu amaçla başlanmış ve materyal olarak Antik Dönem Anadolu İnsanlarına ait kafatasları kullanılmıştır. Çalışma içerisinde değerlendirilen 50 adet (25 kadın 25 erkek) kafatasının orbital bölgelerinden ölçümler alınmıştır. Bu ölçümler cinsiyetler arasında karşılaştırılmış ve sol orbital genişlik ölçüsü haricinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Yapılan morfolojik karşılaştırmada ise cinsiyete özgü orbital bölge görünümlerine rastlanmıştır. Sonuç olarak orbital bölge üzerinden yapılan cinsiyet belirlemede çalışmalarında ölçüm değerleri yerine morfolojik karşılaştırmanın yapılmasının daha güvenilir olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Studies including the morphometric and morphological comparison of the orbital region on the skulls between the sexes to determine how reliable the orbital region is for gender determination. This study was started for this purpose and the skulls belonging to the Ancient Anatolian people were used as materials. Measurements were taken from the orbital regions of 50 skulls (25 women, 25 men) evaluated in the study. These measurements were compared between genders and no statistically significant difference was found except for left orbital width measurement. The morphological comparison revealed orbital region specific to gender. As a result, it has been shown that morphological comparison is more reliable in comparison with the measurement values in the gender determination studies performed on the orbital region.