Salix fragilis L. (Salicaceae)' in ağır metal kirliliğinde biyomonitör olarak kullanılması
Using of Salix fragilis L. (Salicaceae) as a biomonitor for heavy metal pollution
  1. Tez No: 529579
  2. Yazar: HASAN YAVUZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETEM OSMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma ile Erzincan il sınırları içerisinde, Karasu Nehri'nin geçmiş olduğu Tercan, Yedisu ve Üzümlü isimli yerleşim bölgeleri ile Erzincan ili şehir merkezinde bulunan Işıkpınar Deresi çevresi olmak üzere farklı dört lokaliteden toplanan Salix fragilis L. (Gevrek söğüt) bitkisine ait örneklerde bazı ağır metallerin miktarları tespit edilmiştir. Laboratuvar ortamında, Salix fragilis L. bitkisinin kök, kabuk, yaprak ve yetiştiği toprak örnekleri bir dizi ön işlemden geçirilmiştir. Elde edilen son ürün ile ICP-MS'de, Fe, Cu, Zn, Mn, Pb, Co, Cr ve Cd ağır metallerinin konsantrasyonları belirlenmiştir. Analizler sonucu ulaşılan veriler SPSS istatistik paket programında istatistiksel olarak karşılaştırılarak; bitki kısımları, toprak ve lokaliteler arasındaki farklılıklar belirlenmiştir. Analizi yapılan ağır metallerin, daha çok bitki köklerinde biriktiği tespit edilmiştir. Ayrıca, Yedisu lokalitesinde, ağır metal miktarının, diğer lokalitelere göre daha fazla olduğu belirlenmiştir. S. Fragilis L.' in ağır metal kirliliğinin belirlenmesinde biyomonitör olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal concentration (Pb, Co, Cr, Cd, Fe, Cu, Zn, Mn) was detec-ted from the samples obtained from the soil, leaf, root and barks of the (Salix fragilis L.) which was picked from four different regions Karasu River (Üzümlü, Yedisu, Tercan) and around Işıkpınar Stream. After the pre-treatmet of plant and soil samples had been performed in the laboratory, heavy metal concentrations were analyzed in ICP-MS. Element data obtained from plant pieces and soil from different regions was evaluated in SPSS Statistic Package Program statistically, and the differences between the localities were determined. It has been seen that heavy metal concentra-tion was accumulated more in the root of the plants. Additionally, the amount of he-avy metal was more in Yedisu locality. Through this study, it was deducted that it would be a biomonitor for the determination of heavy metal contamination of S. Fra-gilis L.