Palyatif bakım biriminde izlenen hastalarda semptom kontrolünün değerlendirilmesi
Evaluation of symptom control in patients monitored in the palliative care unit
  1. Tez No: 529582
  2. Yazar: NURCAN KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KILIÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Günümüzde tıbbi teknolojideki ilerlemeler sayesinde yaşamı tehdit eden hastalıklarda sağ kalım artmış bununla birlikte ciddi hastalıklarla mücadele eden insan sayısında artış olmuştur. Birçok semptomu bir arada yaşayan bu hasta grubu kapsamlı yaklaşım ile semptom kontrolünün yapıldığı palyatif bakım gerektirmektedir. Palyatif bakım hastalarında ağrı, güçsüzlük, bulantı, kusma, iştahsızlık, nefes darlığı, uyku problemleri, üzüntü, endişe, kabızlık gibi birçok semptom beraber yaşanmaktadır. Fakat hastalar ağrı başta olmak üzere kendilerine en fazla sıkıntı veren semptomu belirtmektedirler. Etkin palyatif bakım hizmeti sağlayabilmek ve yaşam kalitesini arttırabilmek için tüm semptomların ayrıntılı olarak irdelenmesi, erken tanınarak etkili tedavinin planlanması önemlidir. Bu araştırmada kapsamlı bir palyatif bakım merkezinde sunulan palyatif bakım hizmetinin farklı semptom yönetimi ve yaşam kalitesinin önemli bir bileşeni olan bireysel performans düzeylerine etkisini araştırmak amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif araştırma olarak tanımlanan çalışmada T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Biriminde yatarak destek tedavi almış 18 yaş ve üstü hastalar çalışma evrenini oluşturdu. 18.12. 2017 ile 10.08.2018 tarihleri arasında servise yatarak destek tedavi alan 128 hasta, palyatif bakım birimine yatışta ve tedavilerinin onuncu gününde olmak üzere iki defa değerlendirildi. Hastaların başta ağrı olmak üzere tüm semptomları Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Visual Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Yaşam kalitesinin önemli bir bileşeni olan performans düzeylerini belirlemek amacıyla Karnofsky Performans Skalası (KPS) kullanıldı. Veriler hastalarla yüz yüze görüşülerek kaydedildi. Bulgular: Araştırma grubunun yaş ortalaması 61,5±12,6 olarak hesaplanmış olup, hastaların %28,9 (n=37) kadın, %71,1'i (n=91) erkekti. Servise başvuru nedenleri incelendiğinde en sık neden %42,2 oranında destek tedavi ve ağrı palyasyonu saptandı. Servise en çok hasta yönlendiren uzmanlık alanı %74,2 (n=95) oranı ile onkoloji olarak belirlendi. Hastaların tanılarına bakıldığında %85,2'sinin malignite olduğu görüldü. Esas yakınma sorgulandığında en sık saptanan yakınma %55,5 (n=71) ile ağrı, %36,7 (n=47) ile güçsüzlük saptandı. Hastaların MSDÖ ile değerlendirilmesinde yatış anında %94,5 güçsüzlük, %89,8 ağrı, %87,5 endişelenme, %80,5 mutsuz hissetme saptandı. En şiddetli yaşanan ve en çok sıkıntı veren semptomlar da güçsüzlük, ağrı, endişelenme ve nefes darlığı olarak belirlendi. MSDÖ ile tekrarlayan değerlendirmede, öncesi sonrası karşılaştırmalarda tüm değerlerde (32 değer) ve sıklık, şiddet, sıkıntı başlıklarının tümünde istatistiksel olarak anlamlı düşme saptandı.
Özet (Çeviri)
AIM: Nowadays, the advances in medical technology leads to an increase in the survival rate for life-threatening diseases, however, the number of people affected by severe diseases also increased. This group of patients, who simultaneously face many symptoms, require palliative care with symptom control through a comprehensive approach. Many symptoms such as pain, weakness, nausea, vomiting, loss of appetite, shortness of breath, sleep problems, sadness, anxiety, constipation are simultaneously experienced by palliative care patients. However, patients specify the symptom that give them the most discomfort; most commonly, pain. In order to provide effective palliative care and improve the quality of life, it is important to examine all symptoms in detail and to plan effective treatment with early recognition. This study aims to investigate the effect of the palliative care service provided in a well-equipped palliative care center on the management of different symptoms and personal performance levels, which is an important component of quality of life. Materials and Methods: In this study, which is defined as a prospective research, patients aged 18 and over who received inpatient treatment at the Palliative Care Unit of İzmir Tepecik Training and Research Hospital of Health Sciences University of Republic of Turkey, constituted the study population. A total of 128 patients, who received inpatient treatment between 18.12.2017 and 10.08.2018, are evaluated twice, first at the time of admission to the palliative care unit and then on the tenth day of their treatment. All the symptoms of patients, pain in particular, are evaluated by the Memorial Symptom Assessment Scale and Visual Analogue Scale. Karnofsky Performance Scale is used to determine performance levels, which is an important component of quality of life. Data is recorded by conducting face-to-face interviews with patients. Results: The mean age of the study group is 61.5 ± 12.6 years, and 28.9% (n = 37) of the patients are female and 71.1% (n = 91) are male. When the reasons for admission to the palliative care unit are examined, the most common reason is found to be supportive care and pain palliation, with 42.2%. Oncology is determined to be the field of specialty with the highest rate of patient referral to the unit, with 74.2% (n = 95). When the diagnoses of the patients are examined, it is observed that 85.2% was malignancy. When the main complaint is inquired, the most common complaint is pain with 55.5% (n = 71) and weakness with 36.7% (n = 47). Evaluation of patients with MSAS revealed that, at the time of admission to the unit, 94.5% weakness, 89.8% pain, 87.5% anxiety, 80.5% sadness were detected. The most severe and discomforting symptoms are weakness, pain, anxiety and shortness of breath.