Duygusal emek ve mobbing: Özel sektörde çalışan bankacılar örneği
Emotional labor and mobbing: Example of bankers working in the private sector
- Tez No: 529626
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARİN BAĞDATLI VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada özel sektördeki bankaların şubelerinde satış-pazarlama ve operasyon kadrolarında hizmet veren on üç kadın ve yedi erkek katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada niteliksel araştırma yöntemi kullanılarak odak ve derinlemesine görüşmeler sağlanmıştır. Katılımcıların bankacılar olarak belirlenmesinde duygusal emek karşılığı hizmet vermeleri ve mobbinge maruz kalan meslek gruplarından biri olarak değerlendirilmeleri etken olmuştur. Meslek seçimlerinden şu anki mevcut koşullarına kadar var olan süreç, toplumsal cinsiyet çerçevesinde irdelenmiş, duygusal emeğin ve mobbingin özel ve mesleki yaşamlarında nelere etki ettiği öğrenilmiştir. Bunların yanı sıra bankaların modern ekonomi iktidarları arasında yer aldığı varsayımıyla iş yerlerindeki yönetici-personel ilişkilerine bakılmış, uygulamalardaki disiplin araçları incelenmiş ve mesleklerine dair sahip oldukları bağ, yabancılaşma ve şeyleşme kapsamında incelenmiştir. Çalışmada katılımcıların kimliğini gizli tutmak için rumuz kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, interviews were conducted with thirteen women and seven male participants in the branches of the private sector banks, which serve in sales, marketing and operations. Focus and in-depth interviews were conducted in the study using qualitative research method. Participants' being regarded as one of the occupational groups exposed to mobbing and providing service for emotional labor in determining bankers. From the career choices to the present conditions, the current process has been studied within the framework of gender and it has been learned what emotional labor and mobbing have in private and professional life. In addition, the assumption that banks are one of the modern economic powers have looked at the manager-personnel relations at workplaces, the disciplinary tools in the applications are examined and their relation to their profession is examined within the context of alienation and reification. The nickname was used to keep the identity of the participants secret.