Communication of heritage in Turkey -Aphrodisias as a case-
Türkiye'de kültürel mirasın iletişimi -Aphrodisias örneği-
  1. Tez No: 529627
  2. Yazar: BAŞAK EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, İletişim Bilimleri, Archeology, Museology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Miras kavramının anlamı değişti ve zaman içerisinde çok daha kapsayıcı bir hale geldi. Bununla birlikte, mirasla ilgili konular – mirasın yorumlanması, korunması ve sergilenme yöntemleri gibi- buna göre evrildi ve miras yönetim yöntemleri çok daha geniş bir açıdan ele alınmaya başlandı. Buna bağlı olarak kültürel miras yönetimi kümülatif bir ilerleme içerisinde pek çok etkili aşama geçirerek çok katmanlı bir yapıya ulaşmış ve bu çok katmanlı ve çok paydaşlı yapı içerisinde yetkin bir koordinasyon için iletişim bir öncelik haline gelmiştir. Türkiye, Yunanistan ve İtalya'da da olduğu gibi hem somut hem de somut olmayan miras kaynakları bakımından çok yönlü bir zenginliğe sahiptir, ancak yönetim kaynakları sınırlıdır ve bu da doğru bir koordinasyonla birlikte kapasite geliştirme yoluyla ortadan kaldırılabilir. Türkiye'de yetkin bir miras yönetim modeli için iletişimin gerekliliğini Aphrodisias örneğinde göstermeyi hedefleyen bu çalışma, miras değerlerinin iletişimsel yönleri açısından ülkenin durumunu bu temel sorularla incelemektedir: Miras Yönetiminde iletişimin rolü nedir ve iletişim miras değerlerini ve işbirliği ruhunu nasıl etkiler?
Özet (Çeviri)
The meaning of heritage has changed and become broader in the sense of its scope throughout time. Correspondingly, the heritage related issues – such as its interpretation, conservation, and displaying methods- have also been revised accordingly and the management methods and the idea itself are handled in a much broader aspect. Also, cultural heritage management (CHM) has been faced with many influential phases through a cumulative progress with inclusionary multi-layered structure and communication became an urgency for a proper coordination in this multi-layered and multi-stakeholder structure. Turkey has a versatile prosperity in terms of heritage sources both tangible and intangible, like Greece and Italy, but with limited management resources, which can be eliminated through capacity building with a proper coordination. In order to show the necessity of communication for a competent management, this study examines the situation of the country in terms of communicative aspects of the values of the heritage itself in the case Aphrodisias with the basic questions: What is (/are) the function(/s) of communication in heritage management and how communication effects the values and the spirit of the collaboration?