Kompulsif satın alma, bilişsel duygu düzenleme, davranışsal inhibisyon, davranışsal aktivasyon sistemi arasındaki ilişkiler
Relationship between compulsive buying, cognitive emotion regulation, behavioral inhibition and behavioral activation system
  1. Tez No: 529635
  2. Yazar: MAHFERET BEZİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUNTAY ARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada kompulsif satın alma, bilişsel duygu düzenleme ve davranışsal inhibisyon- davranışsal aktivasyon sistemleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Kompulsif Satın Alma, Bilişsel Duygu Düzenleme, Davranışsal İnhibisyon Davranışsal Aktivasyon ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan katılımcıların (n=319, 18 yaş üstü) verilerini analiz etmek amacıyla aşamalı hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda alışverişe haftalık ayrılan süre, aksesuar ve film/ bilgisayar oyunu satın alma, ürünü beğenme, ürünün moda olması, ürünün indirimde olması, ürünü ucuza aldığı için takdir edileceğini düşünme, adaptif ve adaptif olmayan duygu düzenleme stratejileri, ödüle duyarlılık ve eğlenme puanları katılımcıların kompulsif satın alma puanlarını anlamlı biçimde yordamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the relationships between compulsive buying, cognitive emotion regulation and behavioral inhibition-behavioral activation systems. For this purpose Compulsive Buying, Cognitive Emotion Regulation, Behavioral Inhibition, Behavioral Activation scales were used. A hierarchical regression analysis was performed to analyze the data of participants (n = 319, over 18 years). According to the results of the analysis time devoted to the shopping, shopping accessories and movie / computer game DVD's, liking what is purchased, the fashion and the discount of the purchased materials, expecting to be appreciated for the cheap purchase in addition to the adaptive and non-adaptive emotional regulation strategies, reward responsiveness and fun seeking significantly predicted compulsive buying scores.