Yenilikçilik ve risk algısı düzeylerine göre kullanıcıların internetten alışverişlerinde web sitesi memnuniyetini etkileyen faktörler ve bir web sitesi örneği
Factors affecting website satisfaction according to users' innovativeness and risk perception levels': A website example
- Tez No: 529634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYLUM ALTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
İnternet kullanımının hızla artış gösterdiği ve internetin tüketiciler için çeşitli fırsatlar oluşturduğu gerçeği ticari işletmeleri bu alanı tanımaya zorlamaktadır. Bu kapsamda internet ortamına yönelik tüketici davranışlarını incelemek ve yeni sayılacak bu sistemin sunduğu fırsatları keşfetmek için hem akademik hem de ticari anlamda çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte işletmeler bu alanda da tüketicilere ulaşmak amacıyla çevrimiçi alışveriş kanalları oluşturmuşlardır. Geleneksel mağazalara sahip işletmelerin çoğu çevrimiçi alışveriş websitelerini de oluşturmaya başlamıştır. Aynı zamanda yalnızca çevrimiçi platformda kurulmuş ve işlemlerini çevrimiçi olarak sürdüren işletmeler de tüketicilere ulaşmayı hedeflemektedirler. Çevrimiçi ortamda tüketiciler ile satıcıları karşı karşıya getiren websiteleri bu anlamda hayati değere sahip kanallar olarak karşımıza çıkmaktadır. İletişimin sağlandığı ve neredeyse tüm işlemlerin yürütüldüğü websiteleri kullanıcılar için bir değerlendirme kriteri olmuştur. Bu yüzden kullanıcıların çevrimiçi alışverişlerinde websitesi memnuniyetleri, gerek itibar oluşturma gerekse sadakat oluşturma adına işletmeler için son derece önemlidir. Bu araştırma kullanıcıların çevrimiçi alışveriş için kullandıkları websitesi için memnuniyet faktörleri üzerinde durmaktadır. Websitesi memnuniyetini belirleyen faktörlerin kullanıcıların yenilikçilik ve algılanan risk düzeylerine göre nasıl farklılık gösterdiklerini ortaya koymak araştırmanın asıl konusudur. Anket çalışması üzerinden yapılan araştırmada, hem çevrimiçi hem de yüzyüze anketler uygulanarak internetten alışveriş yapma deneyimine sahip websitesi kullanıcılarına ulaşılmaya çalışılmıştır. Bağımsız örneklem T-testi ile iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Yapılan analizlerde websitesi kullanıcılarının yenilikçilik ve algılanan risk düzeyleri yüksek ve düşük olarak gruplandırmaya tabi tutulmuştur. Ayrıca mevcut ve yeni kurulacak çevrimiçi alışveriş websiteleri için websitesi memnuniyetini etkileyen faktörlere ilişkin önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın, çevrimiçi alışveriş websitesi işletmelerine, yöneticilerine ve gelecekte bu konuda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara, websitesi memnuniyetini etkileyen faktörleri yenilikçilik ve algılanan risk açısından ele alması yönüyle fayda sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that internet usage has increased rapidly and the internet has created various opportunities for consumers has forced commercial enterprises to identify this area. In this context, various researches are being done both academically and commercially in order to examine consumer behaviors towards internet environment and explore the opportunities offered by this new system. With the widespread adoption of the internet, businesses have also created online shopping channels to reach consumers. Most of traditional stores have begun to create online shopping websites as well. At the same time, also businesses that are established only on the online platform and businesses that are driven their transactions as online are aiming to reach consumers. Websites that enable consumers and dealers to encounter each other in an online environment look like vital channels in this sense. Websites where provide communication and also are carried out almost all of the transactions have become an evaluation criterion for users. Because of this, website satisfaction in online shopping of users is crucial for businesses to establish reputation and loyalty. This research focuses on satisfaction factors for website that users use for their online shopping. Researching how the factors that determine website satisfaction differ according to the level of innovativeness and perceived risk of users is the main point of research. The research that was conducted through a survey were applied both online and face-to-face surveys to reach the users of the website who have experience of shopping on the internet. According to applied the independent sample T-test, there was no statistically significant difference between the two groups. According to analysis, the level of innovativeness and perceived risk of website users were grouped as high and low. In addition, suggestions have been made about the factors that influence website satisfaction for existing and new online shopping websites to be established. It is expected that this study will benefit because it addresses the factors that affect website satisfaction in terms of innovativeness and perceived risk for online shopping website operators, managers and researchers who want to work on this issue in the future.