Sağlık çalışanlarında algılanan stres, psikolojik sağlamlık ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyini yordama gücü
Perceived stress, psychological resilience and cognitive emotion regulation strategies in health professionals as predictors of state and trait anxiety
- Tez No: 529636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sağlık çalışanlarında algılanan stres, psikolojik sağlamlık ve bilişsel duygu düzenlemenin durumluk ve sürekli kaygıyı ne derece yordadığını incelemektir. Araştırmaya katılanların yaşları“21-60”arasında olup 183 kadın (%65.6), 96 erkek (%34.4) olmak üzere toplamda 279 kişiden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, Algılanan Stres Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Spielberger Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca katılımcılar Kişisel Bilgi Formu'nu doldurmuşlardır. Elde edilen verilerin analizi için,“Bağımsız Örneklemler T-Testi”,“Tek Yönlü ANOVA”,“Korelasyon Analizi”ve“Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kadınların algılanan stres ve sürekli kaygı düzeylerinin erkeklerden yüksek olduğu görülürken; psikolojik sağlamlılığın erkeklerde daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Bilişsel duygu düzenleme stratejilerinden olayın değerini azaltma stratejisi ile durumluk ve sürekli kaygı arasında bir ilişki bulunmazken; diğer stratejiler ile durumluk ve sürekli kaygı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Stres, psikolojik sağlamlık ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin durumluk kaygının %35.6'lık kısmını açıklarken; sürekli kaygının ise %63.1'lik kısmını açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the prediction of perceived stress, psychological resilience and cognitive emotion regulation strategies on state-trait anxiety. The ages of the participants are between“21-60”, there are 279 participant183 women (%65.6), 96 men (%34.4) totally. In the scope of the research, The Perceived Stress Scale, The ShortPsychological Resilience Scale, The Cognitive Emotion Regulation Scale, the State-Trait Anxiety Scale were used for the research. In addition, the participants filled out the Demographic Information Form,“Independent Sampling T-Test ”,“One-way ANOVA”,“ Multiple Regression Analysis ”and“Correlation Analysis ”were used for the analysis of the data obtained. Results of the analysis revealed that perceived stress and trait anxiety levels for women are higher than men and psychological resilience level for men is higher than women. While the between of the putting into perspective is that one of the cognitive emotion regulation strategies and trait and state anxiety scores were not statistically significant, the between of the other strategies and trait and state anxiety scores were statistically significant. It has been observed that stres, psychological resilience and cognitive emotion regulation strategies predict 35.6% of state anxiety whereas trait anxiety predicts 63.1% of them.