Yaşar Kemal'in Kimsecik üçlemesinde insan hakları
Human rights in Yaşar Kemal's Kimsecik trilogy
  1. Tez No: 529637
  2. Yazar: MİNE BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
“Yaşar Kemal'in Kimsecik Üçlemesinde İnsan Hakları”başlıklı bu çalışmada, Yaşar Kemal'in Kimsecik üçlemesi, insan hakları kavramından ve ilgili tek tek insan haklarının kavramlarından hareketle incelenmektedir. Çalışmanın Giriş bölümünde Yaşar Kemal'in Kimsecik adı altında topladığı Yağmurcuk Kuşu-Kimsecik 1, Kale Kapısı-Kimsecik 2 ve Kanın Sesi-Kimsecik 3 adlı romanlarında, insan hakları sorunlarının insan, hak ve değer kavramları temele alınarak inceleneceği ve yazarın bu romanlarındaki kişilerinin, insan haklarını ihlal edip etmedikleri gösterilmeye ve bu tespitler doğrultusunda edebiyat ile insan hakları ilişkilendirilmeye çalışılacağı belirtilmiştir. Kavramlar ve Terimler başlıklı birinci bölümde insan kavramı, insanın değeri ve insanın değerleri kavramları, hak kavramı ve hak türleri ele alınmıştır. Araştırmada kullanılan Yöntemler başlıklı ikinci bölümde Kemal'in Kimsecik üçlemesinde insan haklarının incelemesinde kullanılan Yeni Eleştiri Kuramı ve Yakın Okuma Yöntemi ile Arayüz Yöntemi ana hatlarıyla anlatılmış ve insan hakları konusu yukarıda adları anılan romanlarda bu yöntemlerle incelenmiştir. Yaşar Kemal'in Kimsecik Üçlemesi başlıklı üçüncü bölümde, Yağmurcuk Kuşu-Kimsecik 1, Kale Kapısı-Kimsecik 2 ve Kanın Sesi-Kimsecik 3 adlı romanlarının özetlerinin ardından, bu romanlardaki kişilerin, bilinçli veya bilinçsiz olarak insan haklarını ihlal edip etmediklerine ilişkin örnekler verilmiş, böylece örneklerin anlaşılabilir hale gelmesi sağlanmıştır. Yaşar Kemal'in Kimsecik Üçlemesinde İnsan Hakları Sorunları başlıklı dördüncü bölümde, adları anılan romanlarda dikkat çekilen insan ve toplum sorunları incelenmiş ve edebiyat ile insan hakları ilişkisi gösterilmiştir. Yine aynı bölümde, anılan romanlarda insan hakları sorunlarının kullanılan dilde ve üslupta nasıl yansıtıldığı da gösterilmiştir. Sonuç bölümünde ise, genel bir değerlendirme olarak, insan hakları ile edebiyat arasında kurulacak ilişki ve insan haklarının korunmasında edebiyatın, roman kişilerinin koruduğu ve ihlal ettiği haklar üzerinde düşündürerek, oynayabileceği rol gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study entitled“Yaşar Kemal'in Kimsecik Üçlemesinde İnsan Hakları”/Human Rights in Yaşar Kemal's Kimsecik Trilogy“, Kemal's trilogy is examined in the light of the concept of human rights and the concepts of related single rights. In the ”Introduction“ of this study, it is stated that human rights problems will be examined on the basis of the concepts of human rights and of values in Yaşar Kemal's three novels collected under the name of Kimsecik –Yağmurcuk Kuşu-Kimsecik 1, Kale Kapısı-Kimsecik 2 and Kanın Sesi-Kimsecik 3– and that the attempt will be made to show whether the persons in the novels are, consciously or not, violating or protecting human rights and in this way to establish a connection between literature and human rights. The first chapter titled ”Concepts and Terms“ deals with the concepts of the human being, tthe values of the human being and concept of right, as well as with the kinds of rights. In the second chapter titled ”Methods Used in the Research“, information is given on the New Critical Theory, the Method of Close Reading and the Interface Method which are used for the study of human rights in Kemal's trilogy. In the third chapter titled ”Yaşar Kemal's Kimsecik Trilogy“, examples related to violation, as well as to protection, of human rights in the three novels are given, after the summaries of the novels, so that the examples become understandable. In the fourth chapter titled ”Human Rights İssues in Yaşar Kemal's Kimsecik Trilogy“, the human and social problems put forward in these novels are examined and the relationship between literature and human rights is shown. In the same chapter it is also shown how human rights problems are reflected in the language and style used in the above-mentioned novels. In the ”Conclusion", as a general evaluation the attempt is made to show the relation between literature and human rights, as well as the role that literature can play in the protection of human rights through violations and protection of rights, made by the persons of the novels.