Export incentives in Turkey and analysis to measure the efficiency of Türk Eximbank
Türkiye'de ihracat teşvikleri ve Türk Eximbank'ın verimliliğini ölçmeye yönelik bir analiz
  1. Tez No: 529638
  2. Yazar: DAMLASU ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜYE TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Hiç şüphesiz ki gelişmekte olan ülkeler için ekonomik büyüme bu tür bir gelişmişlik için asıl tetikleyicilerden biridir.Bu bağlamda ihracat, ekonomik büyümeye etkisi olan en önemli ölçütlerden biridir.Bu nedenle ülkeler firmaları uluslararası olarak genişlemeleri ve ürünlerini deniz aşırı ülkelere tanıtmaları için desteklerler.Bunu yaparken de ihracat teşviklerine öncelik verirler.Bu tezde, Türkiye'de uygulanan ihracat teşvikleri Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan ihracata yönelik devlet yardımları hakkında karar , Kosgeb destekleri, kdv istisnası, diğer vergi,resim ve harçlardan istisna, serbest bölge ayrıcalıkları, gümrük rejimleri kapsamında ve özel statülü firmalara sağlanan ihracat destekleri şeklinde ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'nin tek resmi ihracat finansman kuruluşu olan Türk Eximbank'ın sağladığı ihracat kredi ve sigortaları etraflıca açıklanmış; Eximbank'ın verimliliği şu kriterlere göre değerlendirilmiştir: -Eximbank'ın toplam varlıklarıyla ihracatın yüzde kaçını finanse ettiği -Toplam ihracat içerisinde Eximbank desteklerinin payı, -Türkiye'deki ihracatçıların yüzde kaçının Eximbank kredi ve sigortalarından yararlandığı, -Toplam ihracat kredi bakiyeleri içerisinde Eximbank kredi bakiyelerinin payı.
Özet (Çeviri)
Without a doubt particularly for developing countries economic growth is the main trigger for such improvement. In that sense export is one of the effective measures for level of economic growth. For that reason countries encourage firms to expand internationally and introduce their products to oversea countries. So as to do that they give priority to export incentives. In this thesis export incentives implemented in Turkey is explained in the scope of Decree Regarding State Aid on Exports by Ministry of Economy, KOSGEB supports, exemptions on VAT, other taxes, charges and fees, privileges in free trade zones, export supports according to customs regimes and firms which have special status. On the other hand, export credits and insurances provided by the only official export credit agency in Turkey, Turk Eximbank, is explained with details and the efficiency of Eximbank is measured according to below criteria: - The percentage of Eximbank financing with its assets among total export, - The share of Eximbank supports among total export - The ratio of supported firms by Eximbank among total exporters - The share of Eximbank's export credits balance among total export credit balance