Öğretmenlerde psikolojik güçlendirme, yıldırmaya (Mobbing) maruz kalma ve örgütsel ses verme/sessizlik davranışları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Observation of the relations between instructors being the subject of mobbing and psychological empowerment, organizational speech and silence
- Tez No: 529664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DOLMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerde psikolojik güçlendirme, yıldırmaya (mobbing) maruz kalma ve örgütsel ses verme/sessizlik davranışları arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Edirne merkez ve Uzunköprü İlçesinde görev yapan ilköğretim ve lise öğretmenlerinin gönüllülük ve esasına dayalı katılım gösterdiği anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracında, Van Dyne' in geliştirdiği tek boyutlu örgütsel ses verme ölçeği, tek boyutlu Luxembourgmobbing ölçeği ve Spreitzer' in geliştirdiği dört alt boyuttan oluşan psikolojik güçlendirme ölçeğine ilişkin sorular yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde ölçeklerin iç tutarlılık güvenilirliğini ölçmek için kullanılan Cronbach Alfa katsayı değerleri hesaplanmıştır. Faktör Analizi ve güvenilirlik katsayıları hesaplandıktan sonra değişkenler arası korelasyon katsayıları hesaplanmıştır ve son olarak çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; psikolojik güçlendirme ile örgütsel ses verme arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü bir ilişki olduğu, mobbing ve örgütsel ses verme arasında ise istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present the relationships among psychological empowerment perceptions, being subjected to mobbing, and organizational voice/silence behaviors of teachers. The data is are collected via surveys applied to primary and high school teachers in Central Edirne and Uzunköprü District. Surveys used in this study consist of Van Dyne's Organizational Silence/Voice scale, Luxembourg one–dimensional mobbing scale, and Spreitzer's four-dimension psychological empowerment scale. The data collected were then analyzed using IBM SPSS 21.0 software. The Cronbach Alpha coefficients are used to measure the internal reliability of the scales. After factor analysis and reliability analyses are conducted, correlation coefficients among variables are calculated and Multiple Regression Analysis is conducted. The results of the analyses indicated that there is a statistically significant and positive relationship between psychological empowerment and organizational voice, and a statistically significant andnegative relationship between mobbing and organizational voice variables.