Gürültü ve partikül madde izolasyonunda farklı meşcere yapılarının tampon etkisi
Buffer effect of different stand structures in noise and particle matter isolation
  1. Tez No: 529694
  2. Yazar: MORAD FERHAT MUSA ELFANTAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ARICAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde yaşadığımız çevrenin kalitesini ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen çevre kirliliklerinin başında gürültü ve hava kirliliği gelmektedir. Özellikle otoyol kenarlarında bulunan yerleşim yerleri trafikten kaynaklanan partikül madde (PM) ve gürültü kirliliğinden olumsuz yönde etkilenmektedir. Otoyollardaki PM ve gürültü kirliliğinin etkilediği alanda izolasyon görevi yapan orman örtüsünün özelliklerine göre nasıl ve ne kadar bir tampon etkisi yaptığının belirlenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Böylelikle otoyol çevresinde bulunan orman örtüsünün özelliklerine bağlı olarak yerleşim alanlarına ve yaban hayatına olumsuz etkisi olan PM ve gürültü kirliliğini orman örtüsü ile izolasyonlama kriterleri ortaya konulmuştur. Bu kriterlerinin belirlenmesi ile otoyol çevresindeki orman örtüsünün yaprak türü, kapalılık, meşcere çağı özelliklerine göre PM ve gürültü izolasyonunu sağlaması için yeterli genişlik miktarları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the major factors adversely affecting the quality of the environment where we live and human health are noise and air pollution. Especially settlements located edges of highway is adversely affected traffic caused by particulate matter and noise pollution. Purpose of this study is to determine how and how much does a buffer effect the according to characteristics of forest cover in affecting area of particulate matter and noise pollution arising in highway. Thus, it will be presented isolation making criteria with forest cover to particulate matter and noise pollution having negative impact on residential areas and wildlife depending on the characteristics of the forest cover located around the highway. With the determination of these criteria, it will be determined the amounts of sufficient width to provide particulate matter and noise insulation according to stand age characteristics, closure, leaf type of forest cover in around the highway.