Risk assesment for radiology departments
Radyoloji departmanları için risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 529693
  2. Yazar: MOHAMED ALI EMHEMED ELRAMALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERSOY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Radyoloji bölümü, hastanenin en önemli ve kalabalık kesimlerinden biridir. Günümüzde, bir hastanın radyoloji bölümünde, röntgen cihazı, ultrason cihazı, bilgisayar tomografisi, manyetik rezonans görüntüleme, floroskop ve mamografi gibi birçok cihazı içeren bir muayene olmaksızın bir hastanede teşhis alması nadirdir. Bununla birlikte, teşhis cihazları, insan vücudundaki problemlere ve sağlık etkilerine ve hücrenin genetik yapısındaki bozulmaya yol açmaktadır ki bu çok zararlı ve hatta yüksek dozda radyasyona maruz kalma durumunda ölüme bile ulaşabilir. Bu artan risk, dünyada sağlık konusunda daha dikkatli olunması ve çalışanların iş sağlığı güvenliği ve hasta güvenliği konusunda daha fazla dikkat etmeleri gerekliliğini ortaya koydu. Bu çalışma ile hedeflenen, hastanelerin radyoloji bölümleri için iş sağlığı ve güvenliği değerlendirmesinde dikkat edilmesi gerekenlerin ortaya konması ve bu tehlikelerin FMEA yöntemi ile değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The department of radiology is one of the most important and crowded section of the hospital. At present, it is rare for a patient to have a diagnosis in the hospital without having an examination in the radiology department, which contains several devices such as the X-ray device, ultrasound device, computer tomography, magnetic resonance imaging, fluoroscope, and mammography. However, radiology devices lead to problems, health effects on the human body and malfunction in the genetic makeup of the cell, which is very harmful and may even reach death in cases of exposure to large doses of radiation. This increased risk has made the world care more about health issues, occupational health, the safety of workers and safety of patients. The aim of this research is to focus on occupational health and safety assessment of radiology departments of hospitals by evaluating the hazards in the hospitals using Failure Mode and Effects Analysis (FMEA).