Sosyal hizmet ile ilgili değerlendirmelerde 'Vicdan' sorunu
The issue of 'Conscience' in evaluations related to social services
  1. Tez No: 529721
  2. Yazar: ULAŞ AKSAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İOANA KUÇURADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın sorunu, bir insanın ya da bir insan grubunun bir durumu karşısında doğru değerlendirmenin meslekî olarak nasıl yapılabileceğidir. Bu sorun, İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmet Merkezlerinde görevli sosyal hizmet uzmanlarının değerlendirmelerinde“vicdan”sorunu olarak ele alınmıştır. Tezde öncelikle tartışmanın temelini oluşturan kavramsal ve kuramsal bilgilere yer verilmiş, ardından alan araştırmasının ve veri analizinin nasıl yapıldığı açıklanmış, bundan sonra da bu bulgular ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır. Araştırmada amaç, sosyal hizmet uzmanlarının bir durum karşısında değerlendirme yaparken, kendilerine çizilmiş olan yasal çerçevenin dışında kalan bir vakayla karşılaştıklarında,“vicdan”larına dayanarak karar verip vermediklerini anlamaya çalışmak ve bir durum karşısında“vicdanın sesi dinlenerek”karar verildiğinde, çok defa, rastlantılar dışında, hak korunamayacağına, hatta hak harcanabileceğine dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
The main problem of this study is the question“how is it possible to make professionally a right evaluation of the conditions of a person or of a group?”. This problem is elaborated in relation with the problem of conscience, on which many of the social workers of the Istanbul Directorate for Family and Social Policies base their evaluations. The study begins with the definition of the concepts and the theory which constitute the basis of the discussion, followed by the exposition of the methods of the field work and of data analysis, and subsequently by the discussion of the findings. The purpose of this study is to inquire into the question whether social workers, when they deal with a case whose solution is not to be found in the legal framework of their profession, take their decisions by following the“voice of their conscience”; and to show that such decisions, with the exception of coincidences, cannot protect rights, sometimes even they can give damage to them.