NATO'nun Rus dış politikasına etkisi
The impact of NATO on Russian foreign policy
  1. Tez No: 529722
  2. Yazar: MEHMET MURAT OLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
XX. Yüzyıldan itibaren dünya siyasetinin belirleyici iki temel aktörü olan Rusya ve NATO arasındaki ilişkilerin farklı boyutları ele alınmıştır. Özellikle Soğuk Savaş sonrası dönem üzerinde durulan bu çalışmada, tarafların birbirilerini algılayış ve etkileyiş biçimleri üzerine çıkarımlarda bulunulmuştur. NATO'nun Soğuk Savaş sonrasındaki entegrasyon süreçlerinde neleri hedeflediği ve bu hedeflere ne denli ulaştığı iredelenmiştir. Süregelen kriz ve güç mücadelesi durumunun, Rus dış politikasında ne gibi eğilimlere ve sapmalara yol açtığı incelenmiştir. Değişen devlet başkanlarıyla ilişkilerin ne yönde geliştiği ve tartışmalı noktalar neler olduğu konusu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the 20th century, different dimensions of the relations between the two forces that affect world politics have been examined. Especially in this post-Cold War period, we have been inferred about the ways in which the parties perceive and influence one another. The ongoing crisis and power struggle have examined what trends and variations lead to Russian foreign policy. It is emphasized that relations with changing presidents are developing in the which direction and what are the controversial points.