Boru hatlarında oluşan elektrokimyasal korozyon miktarının ölçülmesi ve alınacak önlemler
Measuring the amount of electrochemical corrosion in pipelines and measures to be taken
- Tez No: 529743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Kimya, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Chemistry, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Korunmasız boru hatları, ister toprakta, ister atmosferde isterse su içerisinde olsun sürekli olarak korozyon ile karşı karşıyadır. Gerekli önlemler alınmadığı müddetçe boru hatlarının bozulması kaçınılmazdır. Korozyon olarak tanımlanan bu bozulma, bir boru hattının yapısal bütünlüğünü zayıflatır ve hatta daha da öteye geçerek tehlikeli madde transferinde çok tehlikeli bir araç haline gelebilir. Boru hattının bu duruma gelmemesi için yapısal ömrünü uzatacak önlemler alınmalıdır. Katodik koruma (CP), bu koruma yöntemlerinden bir tanesidir. Bu yöntemde doğrudan elektrik akımı kullanılarak metal bir borunun dış korozyonu önlenmektedir. Uygulama olarak, bir boru hattının tamamının veya bir kısmının yeraltına gömülmesi veya suyun içine batırılması durumlarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada, boru hatlarında korozyonu kontrol etmek için kullanılan koruma yapım yöntemleri incelenmiştir. Yapılan test uygulamaları neticesinde elde edilen veriler değerlendirilmiş ve bir boru hattının korozif durumlara karşı korunmasının sürdürülebilirliği irdelenmiştir. Etkili katodik koruma kontrolü sayesinde tüm boru hatlarının kullanım ömrünün uzatılabildiği gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak korozyon kontrol sistemlerinin kurulumunun, izlenmesinin ve muhafaza edilmesinin oldukça maliyetli olduğu bilinmektedir. Katodik koruma yöntemi ile olası korozyonlar önlenmiş ve buna bağlı olarak ortaya çıkan giderlerde en aza indirgenmiştir. Bu yolla, çevrenin korunmasına ve kamu güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unprotected pipelines are vulnerable to corrosion if buried in soil, exposed to the atmosphere or submerged in water. Without proper maintenance, every pipeline system will eventually fail. Corrosion can weaken the structural integrity of a pipeline and can become a dangerous vehicle during the transport of dangerous goods. However, if implemented correctly and maintained continuously, there is a technology that will extend the pipeline structural lifetime indefinitely. Cathodic protection (CP) is a technology that uses direct electrical current to prevent normal external corrosion of a metal pipeline. CP is used when a part or all of a pipeline is buried underground or immersed in water. In this work, commonly used coating, painting and cathodic protection methods for controlling corrosion in pipelines were examined individually and applied. The sustainability of the protection of the pipeline against corrosive environments was observed with the measurement and tests made as a result of the application. The effective lifetime extension of all pipelines has been studied with effective cathodic protection control. The increased risk of pipeline failure is far beyond the costs associated with the installation, monitoring and maintenance of corrosion control systems. Therefore, by using cathodic protection method applied to pipelines, it is aimed to prevent possible corrosion, to reduce the costs and risks of failures in this scope, to protect the environment and to protect the public security.