Demir çelik sektöründe finansal tablolar analizi ve bir uygulama
Analysis of financial statements in iron and steel sector and an application
  1. Tez No: 529751
  2. Yazar: HALİT SARP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Finansal analiz, muhasebenin fonksiyonları arasında yer alan, işletme içi ve dışı ilgililere bilgi sağlayan önemli bir adımdır. İşletmelerin finansal durumunun gelişimini ortaya koyar. Finansal analiz ile işletmenin finansal tablo kalemleri arasındaki ilişkiler incelenir, yorumlanır ve işletme içi ya da sektör işletmeleriyle karşılaştırmalar yapılır. İşletme sahipleri ve ortakları, yöneticiler, yatırımcılar, kredi kuruluşları, rakipler, devlet, alıcı ve satıcılar gibi ilgililer kendi istekleri doğrultusunda alacakları kararlarda muhasebeden gelen verilerden faydalanmaktadırlar. Bu verilerin ekonomik kararlarda kullanılabilecek faydalı bilgilere dönüştürülebilmesi için finansal analize tabi tutulması gerekmektedir.Çalışmamızda, ana metal sanayinin lokomotifi demir çelik sektöründe yer alan Ereğli Demir Çelik A.Ş.'nin finansal analizi yapılmış ve analiz sonuçları ile hem kendi içinde hem de ana metal sektörü verileri ile mukayesesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial analysis is an important step in providing information about internal and external business, which is among the functions of the accountant. It sets out the development of the financial situation of the enterprises. With financial analysis, the relationships between the entity's financial statement items are examined, interpreted, and compared with the in-house or sectoral business.Interests such as business owners and partners, managers, investors, credit institutions, competitors, the state, buyers and sellers benefit from the data that comes in to account for their decisions. These data must be subjected to financial analysis in order to be transformed into useful information that can be used in economic decisions.In our work, Eregli Demir Çelik A.Ş., which is located in the locomotive steel sector of the main metal industry, has been subjected to a financial analysis and analyzed both in-house and in the main metal sector with its analysis results.