Kurumun bilinçdışı savunma mekanizmalarının çocuk/genç işçilere hizmet verenlerin bakış açısıyla araştırılması
Exploring the unconscious defense mechanisms of organization through the service providers' perspective working with child/youth labourers
- Tez No: 529752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ÖZDEN BADEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, İstanbul'un periferinde bulunan bir mesleki eğitim merkezinde, çocuk/genç işçilere hizmet veren kurum çalışanlarının çalışma deneyimlerini, kurulan öğrenme ilişkilerini ve kurumun ruhsal işleyişini, çalışanların kendi bakış açılarıyla görmek ve anlamak amacıyla yapılmıştır. Verilen hizmet, hizmeti alanların ruhsal süreçlerinden de etkilendiği için çocuk/genç işçilerin hem ailelerinde hem de çalışma ortamlarında maruz kaldığı örseleyici yaşantılar ve bu yaşantıların dünyayı algılama ve ilişki kurma biçimlerini nasıl belirlediği üzerine de detaylıca düşünülmüştür. Kurum çalışanlarının bakış açılarıyla deneyimlerinin ele alınabilmesi için niteliksel yöntemlerden olan terapötik grup çalışması ve yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşme kullanılmıştır. Yapılan yorumlayıcı fenomenolojik analizin sonuçları, kurum çalışanlarının kendilerini yetersiz, çaresiz, umutsuz ve tükenmiş hissettiğini ve bu duyguları hissetmekten dolayı yaşadıkları suçluluk ve kaygıdan kurtulmak için uyumsuz savunma mekanizmaları geliştirdiğini göstermektedir. Aynı zamanda kurum çalışanlarının, çocukları ve kendilerini değerlendirmelerinin bire bir aynı olması göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore and understand working experiences of the staff, provides service for child/ adolescent labourers at a vocational training center located in the periphery of İstanbul, learning relations and emotional aspects of the organization from service providers' own perspective. The service provided is influenced by the mental processes of service users. Therefore, how traumatic experiences, exposed in families and workplaces, determined the way child/adolescent labourers perceived the world and interacted with others were examined. Therapeutic group work and semi-structured in-depth interviews were used to address the experiences of service providers' perspective. The results of the interpretative phenomenological analysis showed that staff felt inadequate, helpless, desperate and exhausted thus developed nonadaptive defense mechanisms to get rid of the guilt and the anxiety due to these feelings. At the same time, the finding, that shows staff's self-evaluations and their evaluations of the children, were the same is an interesting result.