Tek Parti Dönemi halkçılığından Demokrat Parti popülizmine geçiş: Türkiye'de merkez sağın oluşum dinamikleri ve popülizm
Transition from the Single Party Period populism to the Democrat Party populism: The formation dynamics of center-right politics in Turkey and populism
- Tez No: 529788
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Popülizm dünya siyasetinde sahneye çıktığı yıllarda, Osmanlı' da da Meşrutiyet döneminde halkçılık olarak yankı bulmuş, Ziya Gökalp tarafından Durkheim'ın dayanışmacı toplum teorileri ve solidarizmin bir bileşimi olarak geliştirilen halkçılık fikirleri, zamanla devletin resmi ideolojisi haline dönüştürülmüş, cumhuriyetin kuruluşundan sonra bu fikirler, CHP' nin Altı Ok olarak adlandırılan ilkeleri arasında“halkçılık”olarak kendine yer bulmuş ve bir dönem Anayasa' da da yer almıştır. Halkçılık, popülizmin Türkçe karşılığı olsa da, CHP'nin halkçılık ilkesinde sunduğu fikirler tamamen nev-i şahsına münhasır olmuştur. Popülist politikalara tam bir tezat olarak, halkın kitlesel desteğine dayanmadan, ülkeyi gelişmiş Batı medeniyetleri seviyesine çıkarma ülküsüne dayanarak, halk adına hareket eden seçkinci ve idealist bir hareketle hayata geçirilen CHP' nin halkçı fikirleri, çok partili döneme geçiş sürecinde DP popülist hareketinin yükselişinin gölgesinde kalmıştır. DP, örgütlenmemiş ve o döneme kadar sesini siyaseten duyuramamış olan emekçi ve köylü kesimi, diğer muhalif kesimlerle birlikte CHP yönetimine karşı bir çatı altında toplamayı başararak iktidarı ele geçirmiştir. Tanzimatla başlayan siyasi elitteki büyük zihniyet değişimi, hanedandan halka yönelim süreci, halkın bizzat siyaset sahnesine çıkmasıyla farklı bir boyuta taşınmıştır. CHP halkçılığının yerini DP popülizmine bıraktığı bu dönem, aynı zamanda Türk siyasetinde merkez sağın temellerinin atıldığı dönem olmuştur.
Özet (Çeviri)
Populism had been received as“halkçılık”in the Ottoman constitutional era during the years it first appeared in the world politics, and the ideas of populism developed by Ziya Gökalp's amalgamation of Durkheim's solidarist society theories with solidarism have gradually been transformed into the official ideology of the state, after the foundation of the republic. These ideas have found their way into the Six Arrows –principles of the Republican People's Party(RPP)– as“halkçılık”(populism), and have also appeared in the Constitution for a while. Although the word“halkçılık”is the Turkish equivalent of populism, the ideas set out in the Republican People's Party's“halkçılık”principle have been totally exclusive. In contrast to the populist policies, the populist ideas of the RPP, implemented as an elitist and idealist movement on behalf of the people, relying on the ideal of bringing the country up to the level of developed Western civilizations, and without relying on the mass support from the people, had been overshadowed by the rise of the Democrat Party's (DP) populist movement during the transition to multi-party system. The DP seized power by achieving to bring together the working class and the peasantry who had been unorganized and who had been unable to voice their political opinions, with other opposing groups under the same roof against the RPP. The great shift in the mentality of the political elite, starting from the Tanzimat era, and the power drift from the dynasty to the people, had seen a different dimension with the people's appearence on the political stage. This period, during which the halkçılık movement of the RPP was replaced by DP's populism, had also been the era when the foundations of the Turkish center-right politics had been laid.