Tek parti dönemi iktidar muhalefet ilişkileri (1923-1945)
The Government opposition relations during single party (1923-1945)
  1. Tez No: 113490
  2. Yazar: AHMET TANER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİRSEN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti 'nin ilk yıllarını oluşturan Tek parti dönemindeki iktidar - muhalefet ilişkileri ele alınmıştır. Tek partili hayatı ifade eden 1923-45 yıllan arasındaki süreç tezin konusunu oluştursa da bu dönemin arka planını oluşturan Kurtuluş Savaşı 'ndaki iktidar-muhalefet çekişmesinden bağımsız olmadığı düşüncesinden hareketle çalışma çerçevesinde milli mücadele dönemine de yer verilmiştir. Çalışmada genel olarak 1923-45 arası ise iktidar ve muhalafet cephesinin kimlerden oluştuğu ve birbirinden hangi temel noktalarda ayrıldığı irdelenmiştir. Tez çalışmasının birinci bölümünde“siyasal iktidar”“siyasal muhalefet”ve“siyasal partiler”kavramları ana hatlarıyla ele alınarak, konuyla ilgili genel bir çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde Tek parti yönetiminin kurulması aşamasını ifade eden gelişmeler; Milli Mücadele dönemi, Birinci Meclis'in açılması ve Meclis'teki tartışmalar, Halk Fırkası'nın kurulması, Cumhuriyet'in ilanı, Muhalefetin örgütlenmesi ve Takrir-i Sükun dönemi başlıklarıyla ele alınarak, Birinci Meclis'teki tartışmalarla başlayan ve Takrir-i Sükun dönemine kadar devam eden iktidar muhalefet ilişkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde“Serbest Cumhuriyet Fırkası Denemesi”başlığı altında bu denemeyi gerekli kılan şartlar, iktidarın bu fırka ile ne amaçladığı, toplumsal yığınların yeni fırkaya olan tepkileri ve fırkanın kapatılma süreci ele alınmıştır. Dördüncü bölümde“Tek Parti Yönetiminin Yerleşmesi”başlığı altında Serbest Fırka denemesinin iktidarın bundan sonraki eylemlerine olan etkisi ve bu etkinin siyasal ve toplumsal hayata olan yansımaları ele alınmıştır. Beşinci bölümde, iktidar-muhalefet çekişmesinin siyasal sistemde iktidarı temsil eden CHP içinde de görüldüğü noktasından hareketle yönetici kadro içindeki bölünmelere değinilmiştir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise“Çok Partili Hayata Geçiş”başlığı altında Türkiye'nin çok partili hayata geçiş serüveni ve bu süreçte yaşanan gelişmelerle çok partili hayata geçiş kararında etkili olan faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY This study examines the government-opposition relations in the early years of the Republican Turkey during the Single Party Rule. Although the main subject of this dissertation is the period between 1923-45, granting that the background to a better understanding of that period is to be found in the government-opposition relations during the National War of Independence, that particular turn of Turkish history is accordingly dealt with. This study seeks to discern the main characteristics of the government and opposition in the years between 1923-45, as well as the fundamental issues which separated them. The first chapter of this dissertation delineates the concepts of“political power”,“political opposition”, and“political parties”so as to sketch out a general framework on the subject at hand. The second chapter focuses on the developments leading to the establishment of the Single Party Rule, the National War of Independence, the opening of the first National Assembly and the discussions therein, the foundation of the Peoples Party, the proclamation of the Republic, the organization of the opposition, and the aftermath of the adoption of the Law on the Maintenance of Order. The selection of these issues will enable us to make sense of the relationship between the government and opposition right from the time of the opening of the First National Assembly up to the period unleashed by the Law on the Maintenance of Order. The third chapter, under the title“Free Republican Party Experience”, enquires into the conditions which prompted the need for experimentation with multiparty democracy, the goals which the government sought to achieve via the new Party, the attitude of the common people towards the Free Republican Party, and the process leading to the closure of the Party. Under the heading“Consolidation of the Single Party Rule”, Chapter Four discusses the implications of the Free Republican experience for the future strategies adopted by the government and the impact which it had on social and political life in Turkey. Chapter Five draws on the divisions within the Republican Peoples Party considering that rivalries among different factions were, as usual, a prominent feature of this party. Chapter Six as the final chapter, with the heading“Transition to Multiparty Democracy”, makes an account of the process leading to the introduction of multiparty democracy in Turkey, with particular reference to the factors which were behind the historic decision to end the Single Party Rule.