Türkiye ve Almanya'da yenilenebilir enerji kaynakları - Sürdürülebilir kalkınma ilişkisi
Renewable energy sources in Germany and Turkey - Sustainable development relationship
  1. Tez No: 529789
  2. Yazar: ESRA KEVSER KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAYİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gelişmişliğin en önemli unsurlarından biri şüphesiz ki sanayileşmedir. Sanayileşmenin girdisi olan enerjinin günümüzde büyük oranda yenilenemeyen fosil kaynaklardan elde edilmesi, çevre sorunlarına neden olmakta kalkınmanın sürdürülebilirliğini zorlaştırırken; yaşanabilir bir çevrenin gelecek nesillere aktarılmasını tehlikeye sokmaktadır. Günümüzde giderek artan enerji ihtiyacının karşılanmasında yerli, çevre dostu ve sınırsız kaynaklardan olan yenilenebilir enerji kaynakları ülke ekonomilerine katkı sağlarken sürdürülebilir bir çevrenin devamını sağlamaktadır. Bu çalışmada, öncelikle sürdürülebilir kalkınma ve yenilenebilir enerji kaynakları arasındaki ilişki incelenmiştir. Türkiye'de ve Almanya'da yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının sürdürülebilir kalkınmaya katkısı ele alınmıştır. Almanya ile Türkiye karşılaştırması yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors of the development is undoubtedly, the industrialization. Today, as an input of industrialization energy is substantially achieved from non-renewable fosil resources and this leads to the sustainability of the development problem by causing environmental issues and also puting a livable environment in danger for future generations. Renewable energy resources which are domestic, environmentally friendly and unlimited sources in meeting today's increasing enegy needs, provides a sustainable environment while contributing to the country's economy. In this study, firstly the relationship between sustainable development and renewable energy sources is examined. The contribition of the use of renewable energy sources to the sustainable development in Turkey and Germany is discussed. The comparison is made between Turkey and Germany in this respect.