Karilerin tabakaları ve Filibeli Ahmed Cevdet Efendi'nin Tabakâtü'l-Kurrâ'sı
The layers of Quran reciters and Filibeli AhmedCevdet Efendi's Tabakâtü'l-Kurrâ
  1. Tez No: 529808
  2. Yazar: ENEZ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde Filibeli Ahmed Cevdet Efendi'nin Tabakâtü'l-kurrâ adlı eseri kırâat ilmi açısından ele alınmıştır. Medresetü'l-mütehassısinde ders veren Filibelinin kırâat ilmi, kâri tabakalarıyla ilgili görüşlerini akademisyenlerin dikkatine sunulmuştur. Araştırmamız giriş ve sonuç dâhil olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı, kapsamı ve yöntemini işlenilmiş. Birinci bölümde kırâat ilmi, bu ilmin temel kavramları ve kârilerin tabakaları hakkında ilgili eserlere dayanarak bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Filibeli Ahmed Cevdet Efendi'nin“Tabakâtü'l-kurrâ”adlı eserinin transkripsiyonunu yaparak ilim dünyasının istifadesine sunulmuştur. Transkripsiyondan sonra İmam Zehebi'nin Ma'rifetü'l-kurrâi'l-kibar ale't-tabakâti ve'l-'asar adlı eseri ve İbnü'l-Cezeri'nin Gayetü'n-nihâye fi tabakâti'l-kurrâ' adlı eseriyle karşılaştırıp benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Tabaqâtu'l-qurrâ' which was written of Filibeli Ahmet Cevdet Efendi has been tried to describe in terms of recitation of the Quran. The since of recitation of the Quran of Filibeli who teach in academy was brought to attention of academicians. The research consists of four parts including introduction and conclusion. In the introduction, it has been examined the informations about Wisdom of Recitation and its main consepts and Kâri's layers by basing on relevant Works. While approaching these consepts it is tried to find dictionary meanings and then they are introduced by giving term meanings. In the second section, it is given a short summary about the life of Filibeli Ahmet Cevdet Efendi and it is introduced a transcription of Tabaqâtu'l- qurrâ' to the world of the knowledge. After the transcription, it is compared with Ma'rifetü'l-kurrâi'l-kibar ale't-tabakâti ve'l-'asar written by İmam Zehebi and Gayetü'n-nihâye fi Tabaqâtu'l-qurrâ' written by İbnü'l-Cezeri, Finally it is tried to introduce the similarities and differences.