Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına çoklu zekâ kuramıyla Türkçe öğretimi hakkında öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of teachers' views on teaching Turkish to Turkish children abroad by multiple intelligence theory
- Tez No: 529807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KALENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Sanayileşme ile birlikte hem kendi içinde hem de dışarıdan göçün odağı hâline gelen Avrupa ülkelerinde çok sayıda Türk vatandaşı bulunmaktadır. Günümüz itibariyle sayıları altı milyon civarında olan ve dördüncü kuşağa ulaşan, Avrupa'nın farklı ülkelerinde yaşayan Türklerin pek çok sorunu bulunmakla birlikte bunlardan en önemlisi Türkçe ve Türk kültürüne giderek uzaklaşmalarıdır. Bununla birlikte yaşadıkları yere tam anlamıyla uyum sağlayamadıklarından dolayı kendi dil, kültür ve tarihlerine giderek yabancılaşan, özellikle üçüncü nesil bakımından kökeni zayıf, karma nitelikli, kimlik ve aidiyet sorunları yaşayan yeni bir neslin ortaya çıkmakta olduğu görülmektedir. Bir milletin varlığını sağlam temeller üzerine inşa etmesinde dil ve tarihî kazanımlarının aktarılmasının önemine istinaden kullanılabilecek başlıca araç ise dil ve kültür eğitiminin hem içerik hem de nitelik bakımından etkili yöntemler ile verilebilmesinden geçmektedir. Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının kendi dilleri ve kültürlerine yönelik verilen eğitimlerde kısıtlı zaman, elverişli olmayan ortam ve materyal sorunları yaşandığından etkili ve sonuç almaya yönelik eğitim model ve programlarının uygulanması, aynı zamanda mevcut dönemde her çocuğun kendine has kişisel ve bilişsel özelliklerini gözeten eğitim programlarının devreye alınması gerekmektedir. Söz konusu durum karşısında hedeflenen amaçların gerçekleştirilebilmesi ve standardize programların verimsizliğinin giderilebilmesi için çoklu zekâ kuramına dayalı programların öğrenci ve öğretmen bağlamında bir bütünlük içinde kullanılması gerektiği düşünülmektedir. Bu çalışmada yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına Türkçe öğretimde, çoklu zekâ kuramının kullanılabilmesine yönelik bir araştırma yapılmış ve araştırma kapsamında kuramın elverişliliği ve kullanılabilirliği hakkında öğretmen görüşlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
There are a large number of Turkish citizens in the European Union, which has been the center of self-migration as well as outward migration with the industrialization. Today, the Turks who live in different countries of Europe, which have around six million and reach the third level generation, have many problems and the most important of them are gradually moving away from Turkish language and Turkish cultures. However, it seems that a new generation is emerging which is alienated from its own language, culture and history because of its inability to fully adapt to where it lived, especially in its third generation, which is weak, mixed, and has problems of identity and belonging. The main tool that can be used to build a nation's existence on solid foundations based on the importance of transferring backgrounds about language and history is that education in language and culture should be given in both contextual and qualified effective methods. The effective and outcome-oriented training models and programs as well as the training programs that consider each child's own personal and cognitive traits in the current period should be implemented for Turkish children living abroad because of limited time, inadequate environment and material problems on their trainings for their languages and cultures. Under these circumstances, the programs based on the theory of multiple intelligence should be used in an integrated approach within the context of the student and the teacher in order to achieve the aimed objectives and to eliminate the inefficiency of the standardized programs. In this study, a research was conducted on the use of multiple intelligence theory in teaching Turkish to Turkish children living abroad and the views of teachers about the suitability and usability of the theory were searched within the scope of the research.