Katılım bankalarının kurumsal müşterilerinin İslami finans ve İslami pazarlama anlayışlarının karşılaştırılması
The comparison of islamic finance and islamic marketing concepts of corporate customers of participation banks
  1. Tez No: 529810
  2. Yazar: TOLGA KABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ÖCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı; katılım bankalarının kurumsal müşterilerinin İslami finans ve İslami pazarlama anlayışları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evreni Düzce ilinde faaliyet gösteren inşaat şirketlerinden oluşmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler yüz yüze anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada tam sayım yöntemine gidilmiş ve 200 kişiye anket formu verilmiştir. 200 anket formundan 189 tanesi katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Toplanan 189 anket formundan analiz için 176 tanesi uygun bulunmuştur. Bu kapsamda veri analizinde kullanılan anket sayısı 176'dır. Elde edilen verilere frekans, faktör, korelasyon, ANOVA, t-test analizleri yapılmıştır. Veriler analiz edilirken SPSS paket programı kullanılmıştır. Faktör analizi bulgularına göre İslami finans değişkeninin 3 boyuttan oluştuğu görülmüştür. Bu boyutlar; imaj, algılanan dini hassasiyetler ve algılanan hizmet kalitesi 'dir. İslami pazarlama değişkeni ise 5 boyuttan oluştuğu görülmüştür. Bu boyutlar; İslami dağıtım kanalları, İslami ürün, İslami tutundurma faaliyetleri, İslami fiyatlandırma ve insan 'dır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre İslami finans anlayışı ile İslami pazarlama anlayışı arasında anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Diğer yandan algılanan hizmet kalitesi ile İslami ürün, İslami fiyatlandırma ve insan boyutları arasında pozitif ilişki olduğu görülmüştür. İslami finansın diğer bir boyutu olan algılanan dini hassasiyetler ile İslami ürün arasında pozitif bir ilişkiye rastlanılmıştır. İslami finansın son boyutu olan imaj ile İslami pazarlamanın boyutları olan İslami dağıtım kanalları, İslami ürün, İslami fiyatlandırma ve insan arasında pozitif bir ilişki olduğu ortaya çıkmış ve imaj ile İslami tutundurma faaliyetleri boyutu arasında negatif ilişki çıkmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre İslami finans ve İslami pazarlama arasında anlamlı farklılıkların olup olmadığını ortaya çıkarmak için ANOVA ve t-testleri yapılmıştır. Katılımcıların yaş gruplarına, eğitim düzeylerine, medeni hallerine, gelir durumlarına, kurumdaki mevkilerine, sektördeki deneyim sürelerine ve katılım bankaları haricinde geleneksel bankaları da kullanma durumları gruplarına göre İslami finans ve İslami pazarlama anlayışları arasında anlamlı farklar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this resarch is to determine the relationship between the Islamic finance and Islamic marketing insights of the corporate customers of the participation banks. The population of the research consists of construction companies operating in the province of Düzce. Quantitative research method was used in the study and data were obtained by face to face survey technique. Full counting method was used in the research and 200 questionnaires were given. 189 of the 200 questionnaire forms were completed by the participants. From the 189 survey forms collected, 176 were found suitable for analysis. In this context, the number of questionnaires used in data analysis is 176. Frequency, factor, correlation, ANOVA, t-test analysis were performed on the obtained data. SPSS package program were used when analyzing the data. According to the findings of factor analysis, Islamic finance image is composed of perceived religious sensitivities and perceived service quality dimensions. Islamic marketing dimensions consist of İslamic distribution channel, İslamic product, İslamic promotion, İslamic price and human dimensions. According to the results of the correlation analysis, there is a significant relationship between Islamic finance and Islamic marketing. On the other hand, there is a positive relationship between perceived service quality and product, price and human dimensions. There is a positive relationship between perceived religious sensitivities and the product, which is another dimension of Islamic finance. There is a positive relationship between the image, the final dimension of Islamic finance, distribution, product, price and human which are the dimensions of Islamic marketing, and there is a negative relationship between image and promotion dimension. According to the demographic characteristics of participants, ANOVA and t-tests were performed to determine whether there is any significant difference between Islamic finance and Islamic marketing. There were significant differences between Islamic finance and Islamic marketing approaches according to participants' age groups, education levels, marital status, income status, positions in the organization, experience in the sector, and the use of traditional banks except for participation banks.