Okul öncesi öğretim programına algoritma ve kodlama eğitimi entegrasyonunun öğrencilerin problem çözme becerisine etkisi
Algorithm and coding education in pre-school teaching program integration the effectiveness of problem solving skills in students
  1. Tez No: 529828
  2. Yazar: CANAN AKYOL ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitime devam eden beş yaş grubu öğrencilerine verilecek algoritma ve temel kodlama eğitiminin çocukların problem çözme becerilerinin etkisinin saptanması amaçlanmış sıralayıcı karma desen modelinde bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında Ankara ilindeki bir özel anaokuluna devam eden beş yaş grubu 30 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırmanın nicel verileri,“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”ile; nitel verileri ise gözlem formu ve odak grup görüşmeleri esnasında yapılan ses kayıtları yoluyla toplanmıştır. Araştırmada 4 hafta süren algoritma eğitimi ve sonra 4 hafta süren temel kodlama eğitimi adı altında OSMO Koding eğitimi verilmiştir. Tüm öğrencilere“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”uygulama öncesinde ve uygulama sonrasında ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulamalar esnasında öğrencilere ait gözlemler gözlem formu yardımıyla toplanmış, uygulama sonrasında ise odak grup görüşmeleri ile veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler ile birlikte Shaphiro-Wilk testi ve t-testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre problem çözme ölçeğinden alınan ön test ve son test puanlarına bakıldığında algoritma eğitiminin problem çözme becerisi ölçeğinden alınan puanlarında anlamlı bir farklılık yarattığı görülmüştür. Problem çözme becerisi ölçeğinden alınan son test puanları karşılaştırıldığında ise algoritma eğitimi alanların son test puanlarının algoritma eğitimi almayanların son test puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. Problem Çözme Becerisi Ölçeği puanları yüksek olan öğrencilerin daha ayrıntılı, daha kapsamlı görüşler bildirdikleri, gerçek hayatlarından örneklerle durumları destekledikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research, which is a research in the sequential mixed pattern model, aimed at determining the effect of on children 's problem solving skills the algorithm and basic coding training to be given to the students of five age groups who are going to pre - school education. The study group of the study consisted of 30 students aged five years in a private kindergarten in the province of Ankara in the academic year 2016-2017. The quantitative data of this study were analyzed with“Problem Solving Skills Scale”; qualitative data were collected through voice recordings during observation form and focus group interviews. In the study, 4 weeks of algorithm training and 4 weeks of OSMO Koding training was given under the name of basic coding training. The“Problem Solving Skills Scale”was applied to all students as a pre-test and post-test before and after the application. Observations belonging to the students during the applications were collected with the observation form, and after the application's data were collected with focus group interviews. Shaphiro-Wilk test and t-test were used together with descriptive statistics in the analysis obtained in the study. According to the findings, when the pre-test and post-test scores taken from the problem-solving scale were examined, it was seen that the training of the algorithm produced a significant difference in the scores obtained from the problem solving skill scale. When the post test scores obtained from the problem solving skill scale are compared, it is seen that the post test scores of the algorithm training areas are higher than the final test scores of those who do not have the algorithm training. It was seen that the students, who had high scores of Problem Solving Skills Scale, had more detailed, more comprehensive opinions and they supported the situations with examples from their real life.