Collection system design problem with routing under a pick-up policy
Yerinden alma kuralı altında rotalamalı geri toplama sistem tasarım problemi
- Tez No: 529852
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECATİ ARAS, DOÇ. DR. DENİZ AKSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu tez Aras ve diğerleri (2008) ile Aras ve Aksen (2008) çalışmalarının devamı niteliğinde olup bayilerden kullanılmış ürünlerin geri toplanmasına yönelik bir toplama sisteminin tasarımıyla ilgilenmektedir. Tasarım kararları, kapasite kısıtları olabilen sınırlı sayıda aday yer arasından açılacak toplama merkezlerinin seçimi, her merkez için tek tip ve kapasite kısıtlı araçlardan meydana gelen filonun belirlenmesi, ziyaret edilecek bayilerin seçimi, bayilerden alınacak ürünlerin geri alma fiyatının belirlenmesi ve her aracın rotasının çizilmesi olarak sınıflandırılabilir. Tüm bayilerin ziyaret edilmesi yerine geri toplama şirketinin kâr amacına en uygun bayiler ziyaret edilmelidir. Toplanan kullanılmış ürünlerin mali değeri ciroyu belirlemektedir. Her bayinin elindeki kullanılmış ürünleri satma kararını vereceği özgün bir fiyat mevcuttur ve geri alma fiyatı ürünleri alınan bayilerin satma kararı fiyatının üzerinde olmalıdır. Bir bayinin ürünleri ya hep ya hiç kuralına göre satın alınır. Bayiler arasında yatay bilgi paylaşımı mevcuttur ve ürünleri satın alınan tüm bayilere aynı geri alma fiyatı ödenmelidir. Geri toplama şirketi, önerdiği geri alma fiyatı bir bayinin satma kararı fiyatından yukarıda olsa bilse bu bayiyi ziyaret etmek zorunda değildir. Sonuç olarak kâr amacını etkileyen maliyet kalemleri toplama merkezi açma, kullanılmış ürünleri geri alma, araç satın alma ve seyahat maliyetleridir. Bu problemin çözümü için tabu aramadan ilham alarak üç seviye hafıza uygulaması ile hiyerarşik olmayan komşuluk uygulaması barındıran özgün bir algoritma geliştirilmiş, tesis yer seçimi ve rotalama problemine (LRP) uyarlanmış ve bu problemin referans problemleri üzerinde test edilmiştir. Geri toplama algoritması LRP referans problemlerinden üretilen test problemleri üzerinde matematik programlama formülasyonları ile birlikte test edilmiştir. LRP uyarlaması ve geri toplama algoritması testlerde tatmin edici sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with collection system design for used products obtained from dealers and is an extension of the works by Aras et al. (2008) and Aras and Aksen (2008). The design decisions involve the locations of the collection centers to be opened out of a finite number of candidates possibly having storage capacity limits, the size of the homogeneous fleet with capacity-limited vehicles to be associated with each collection center, the dealers to be visited, the unit used product acquisition price to be paid and the tour of each vehicle. Not all dealers have to be visited. Instead, the subset that serves the interests of the collecting entity must be identified where the collecting entity is a profit maximizer. The used products have an inherent value which constitutes the revenue. The dealers have a reservation price associated with their used products and will trade if the offered acquisition price is greater than or equal to the reservation price. The collecting entity must either buy all used products of a dealer or none. Furthermore, it is assumed that horizontal information sharing is in place, hence the offered acquisition price must be the same for all dealers. The collecting entity may choose not to visit a dealer even if the offered acquisition price is greater than or equal to that dealer's reservation price. Hence, the associated costs of the design problem are related to opening collection centers, used product acquisition, vehicle acquisition and travelling costs. A novel tabu search inspired algorithm incorporating a three-level memory mechanism and a hierarchy-free implementation of all neighborhoods is developed. It is adapted to the location routing problem (LRP) and tested on benchmark instances. The overall algorithm is tested on instances derived from LRP benchmarks along with the mathematical programming formulations. Both the LRP adaptation and the overall algorithm exhibit satisfactory performance on test instances.