The effects of heat treatment on microstructure, hardness and fatigue behavior of (AMS5659) 15-5 precipitation hardenable stainless steel
Isıl işlemin (AMS5659) 15-5 çökelimli sertleşebilir paslanmaz çelik alaşımının mikroyapı, sertlik ve yorulma davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 529859
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, ısıl işlem parametrelerinin 15-5 çökelimli sertleştirilebilir paslanmaz çelik alışımının mikroyapı, sertlik ve yorulma davranışı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Isıl işlem homojenleştirme, çözündürme ve yaşlandırma olarak üç faklı aşamada farklı sıcaklık değerlerinde ve farklı sürelerde uygulanmıştır. Mikroyapı analizi, tane boyutu ve kimyasal bileşim, optik ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak gerçekleştirildi. Sonrasında, ısıl işlem görmüş tüm numuneler için sertlik ölçümü alındı. Yorulma testleri sabit genlikli çevrimsel yük altında, negatif gerilme oranı R=-1'de ısıl işlem görmüş numunelerden seçilen grup için uygulandı. Yorulma testi sonuçları, ısıl işlem parametrelerinin 15-5 çökelimli sertleştirilebilir paslanmaz çelik alaşımının yorulma limiti üzerindeki etkisini görmek için AGARD-AG-292 ve ISO 12107 standartlarına göre değerlendirilmiştir. Yorulma limiti değeri gerilme-çevrim (S-N) eğrisi üzerindeki 107 çevrim değerine karşılık gelen gerilme olarak belirlenmiştir. Yorulma limiti değeri, gerilme-çevrim (S-N) eğrisi üzerinde buluanan gerilme değerini doğrulamak amacıyla merdiven yöntemi kullanılarak da hesaplanmıştır. 4800C'de 1 saat ve 4000C'de 70 saat olarak uygulanan yaşlandırma işlemlerinde 5500C'de 4 saat uygulanan yaşlandırma işlemine kıyasla daha yüksek sertlik ve yorulma mukavemetine ulaşıldı. Ölçümler ve test sonuçları, ısıl işlem parametreleri değiştirilerek, 15-5 çökelimli sertleştirilebilir paslanmaz çeliklerin sertlik ve yorulma davranışlarının arttırılabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of heat treatment parameters on microstructure, hardness and fatigue behavior of 15-5 precipitation hardenable stainless steels have been examined. Heat treatments have been conducted in three different steps homogenization, solutionizing and aging treatment at different temperatures and times. Microstructural analysis in terms of grain size and chemical composition analysis have been performed by optical and scanning electron microscope (SEM). Then, hardness measurements were applied for all heat treated specimens. Fatigue tests have been conducted at negative stress ratio (R) equal to -1 under constant amplitude cyclic loading for selected group of heat treated specimens. Fatigue test results have been evaluated according to AGARD-AG-292 and ISO 12107 standards in order to see the effect of heat treatment parameters on fatigue limit of the 15-5 precipitation hardenable stainless steels. Fatigue limit was determined as stress level at 107 cycles on stress vs. cycle (S-N) curve. It was also calculated by using staircase method in order to verify the fatigue limit that was found as stress level at 107 cycles on S-N curve. Higher hardness and fatigue limit were achieved for aging treatment at 4800C for 1h and 4000C for 70h compared to aging treatment at 5500C for 4h. The measurements and test results show that by changing heat treatment parameters,hardness and fatigue limit of 15-5 precipitation hardenable stainless steel can be increased.