Obez kadınlara sağlık inanç modeline göre verilen eğitimin kadınların obeziteye yönelik inançlarına ve obezite yönetimine etkisi
Effect of training given on the basis of health belief model to women with obesity on their beliefs about obesity and obesity management
- Tez No: 529858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI HACIALİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmada obez kadınlara SİM'ye göre verilen eğitimin kadınların obeziteye yönelik inançlarına ve obezite yönetimine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma ön test-son test kontrol gruplu ve yarı deneysel olarak, Mart 2016 - Aralık 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Palandöken Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) bölgesinde yaşayan, 18-65 yaş grubunda olan obez (BKİ ≥ 30, bel çevresi ≥ 88cm) kadınlar örneklemini ise bu TSM'ye bağlı birimlere (Yıldızkent, Solakzade, Osmangazi Aile Sağlığı Merkezi) herhangi bir nedenle başvuran, örneklem seçim kriterlerine uygun, güç analizi ile belirlenen, 64 deney, 64 kontrol grubu olmak üzere toplam 128 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Obezitede Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”ve“Antropometrik Ölçüm Formu”kullanılmıştır. Yedi hafta süresiyle deney grubundaki araştırmaya katılan kadınlara sağlık inanç modeline göre yapılandırılan eğitim grup eğitimleri şeklinde verilmiştir. Eğitimler bittikten sonra 6 ay süreyle izlem yapılmıştır. Kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir girişim uygulanmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Ki-kare testi, Bağımsız Gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi, Friedman testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Wilcoxon Signed Ranks testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of training given on the basis of health belief model to women with obesity on their beliefs about obesity and obesity management. Materials and Methods: This quasi-experimental study was conducted using pre- and post-tests with a control group between March 2016 and December 2018. The study population consisted of women with obesity (BMI≥30, waist circumference ≥ 88cm) in the 18-65 age group living in the region of Palandöken Community Health Center (CHC). And, the sample of the study consisted of 128 women admitted to units of this CHC (Yıldızkent, Solakzade, Osmangazi Family Health Centers) for any reason, of which 64 were in the experimental group and 64 were in the control group, selected according to the sample selection criteria and power analysis. In the collection of data,“Introductory Characteristics Form”,“Health Belief Model in Obesity Scale”and“Anthropometric Measurement Form”were used. Group training structured according to the health belief model was provided to the women in the experimental group for 7 weeks. Follow-up was carried out for 6 months after the completion of the training. No intervention was applied to the women in the control group. In the evaluation of the data, Chi-square test, independent samples t-test, ANOVA for repeated measurements, Friedman test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Wilcoxon Signed Ranks test were used.