Türk televizyon belgeselciliğinde kamusal ve tecimsel kanal ayrımı: TRT belgesel ve BEIN İZ TV örneği
Turkish television documentation public and transitional channel discrimination: TRT document and BEIN IZ TV sample
- Tez No: 529886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ÇAKICI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Televizyon yayıncılığı başlangıçtan günümüze kadar teknik ve içerik bakımından değişim göstermektedir. Hem teknik hem de içerik anlamında değişen televizyon yayıncılığında zamanla program türleri de artmıştır. Televizyon program türleri arasında yer alan kültür programları içerisinde, belgesel program türleri de bulunmaktadır. Bu çalışmada belgesel program türleri kamusal ve tecimsel televizyon yayıncılık sistemleri içerisinde Türkiye'deki belgesel kanallarında ele alınmaktadır. Kamusal ve tecimsel yayın sistemi içerisinde Türkiye'deki Televizyon Belgesel kanalları; TRT Belgesel ve BEIN İZ TV, içerik ve biçimsel olarak içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Ulusal anlamda İlk kamusal yayın yapan TRT Belgesel ve tecimsel yayın yapan BEIN İZ TV kanalları seçilmiş ve yayıncılık sistemlerinin söz konusu kanallara içerik ve biçimsel anlamda nasıl yansıdığı karşılaştırılmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Television broadcasting is changing from the beginning to the day-to-day in terms of technique and content. The types of programs have increased over time in television publishing, which is changing both technical and content. There are also types of documentary programs within the cultural programs that are among the television program types. in public and commercial television broadcasting of a documentary type of program systems in this study are discussed in the documentary channel in Turkey. Documentary TV channels in Turkey in the public and commercial broadcasting system; TRT Documentary and BEIN İZ TV have been examined with content and formally content analysis method. In the national sense, the first public broadcasting TRT documentary and commercial broadcasting BEIN İZ TV channels were selected and analyzed in a comparative way as to how broadcasting systems reflect the content and formal meaning of the channels.