Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde yönetim süreçlerinin işleyişinin yönetici ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi (Bursa ili örneği)
Assessment of management procedures at special education and rehabilitation centers due to administrators and teachers
  1. Tez No: 529887
  2. Yazar: HİLAL HOCALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde görev yapmakta olan yönetici ve öğretmenlerin, eğitim yönetimi süreçleri hakkında algı düzeyi oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı, II.yarı yılında, Bursa il merkezi ve ilçelerinde görev yapan 70 yönetici ve 450 öğretmen oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak yöneticilere ve öğretmenlere ‟‟Eğitim Kurumlarında Yönetim Süreçlerinin işleyişini Yönetici ve Öğretmen Görüşlerine Göre Belirleme‟‟ Polat Oğur (1999) ve Girgin (2005) tarafından oluşturulan, Ebabil tarafından 2015 yılında yönetici ve öğretmenlerin görüşlerini ölçmeye yönelik olarak yeniden geliştirilip uygulanan 5‟li Likert tipi toplam 7 boyuttan oluşan ve 61 maddenin yer aldığı anket, araştırmacıdan izin alınarak uygulanmıştır.Araştırmada, uygulanan anketler aracılığıyla, yönetici ve öğretmenlerin eğitim yönetim süreçleri hakkında tutumları değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarının çözümlenmesinde SPSS 23.0 programı kullanılarak, sonuçlar elde edilmiş, yorumlanmış ve tartışılarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Main objective of this research is to maintain a perspective level about education management procedures of teachers and administrators working at Special Education and Rehabilitation Centers. The sample used for the research consists of 70 administrators and 450 teachers working at Bursa and it‟s towns during the second semester of 2016-2017 academic year. The questionnaire „‟İdentification of Management Processes at Educational Ġnstitutions Due to Administrators and Teachers‟‟ is used as the data collection tool. This questionnaire was designed by Polat Oğur 1999 and Girgin 2005, developed by Ebabil 2015. Qestionnaire, consists of 7 dimensions in 5 Likert type and has 61 items, is used by permission. Qestionnaires are used fort he assessment of administrators and teachers attitudes about education and management procedures. SPSS is used for the qestionnaire results‟ analysis. Due to analysis reports suggestions are made for future researchs.