Trabzon'da otel yöneticilerinin ekoturizm hakkındaki görüşleri
The views of hotel managers about ecotourism in Trabzon
  1. Tez No: 529885
  2. Yazar: HAMİ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı; Trabzon'daki otel yöneticilerinin Trabzon'un eko turizmi hakkındaki değerlendirmelerini SWOT analizi yöntemi ile ortaya çıkarmaktır. Araştırıma eko turizm açısından şehrin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsatlar ve tehditleri belirleyerek eko turizm gelişmesi için turizm sektörüne ve destinasyon yönetimine bir yol göstereceği için önem arz etmektedir. Ayrıca eko turizm faaliyetlerine katılan turistlerin harcamalarının önemli bir kısmını konaklama harcamalarının oluşturduğu düşünüldüğünde Trabzon'daki konaklama işletme yöneticilerinin bu konudaki düşüncelerinin bilinmesi önem arz etmektedir. Araştırma da Trabzon'da bulunan 5 yıldızlı konaklama işletme yöneticilerine eko turizm potansiyeli ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Katılımcılara yöneltilen sorular eko turizm açısından Trabzon'un güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditleri belirlemeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. SWOT analizi yöntemi kullanılarak katılımcılardan alınan cevaplar değerlendirilmiş ve sonuçlar ortaya çıkarılmıştır. Trabzon'un eko turizm açısından en güçlü yanını eşsiz bir doğaya ve kültürel birikime sahip olması oluştururken, en zayıf yanını ise eko turizm bilincinin tam olarak yerleşmemiş olması oluşturmaktadır. Eko turizm açısından en büyük fırsatı değişen turizm talebine uygun faaliyet alanlarının çokluğu oluştururken, en büyük tehdit unsurunu doğal çevrede yaşanan bozulmalar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to reveal the evaluations of Trabzon hotel managers about the ecotourism of Trabzon by SWOT analysis method. In terms of eco tourism, it is important to determine the strengths and weaknesses of the city and opportunities and threats, and to guide the tourism sector and destination management for the development of eco tourism. In addition, considering that accommodation expenditures constitute a significant part of the expenditure of tourists participating in eco tourism activities, it is important to know the opinions of the managers of the accommodation business in Trabzon on this subject. In the research, 5 star accommodation business managers in Trabzon were asked about the potential of eco tourism. The questions directed to the participants consist of questions about the strengths and weaknesses of Trabzon and the opportunities and threats in terms of eco tourism. Using the SWOT analysis method, the answers from the participants were evaluated and the results were revealed. The most powerful side of Trabzon in terms of eco tourism has a unique nature and cultural background, while the weakest aspect is that eco tourism awareness is not fully established. The biggest opportunity in terms of eco tourism is the multiplicity of activity areas that are in line with the changing tourism demand, while the biggest threat is the deterioration in the natural environment.