Örgütsel değişim ile işveren markası arasındaki ilişki ve eczacılık sektöründe bir uygulama
The relationship between organizational change and employer brand and an application in pharmacy sector
- Tez No: 529894
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Vaka araştırması niteliğindeki bu çalışmada eczacılık sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede örgütsel değişim ile işveren markalaması ilişkisi araştırılmıştır. Araştırma verileri kolayda veri yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmaya toplam 347 kişi katılmıştır. 200 kişinin anketi geçerli sayılmıştır. Toplanan veriler SPSS 20.00 yazılımı ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda,“örgütsel değişim ile işveren markası arasında ilişki vardır”temel hipotezi doğrulanamamıştır. Yapılan analizler sonucunda örgütsel değişim ile işveren markası değişkenleri arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Diğer demog-rafik kontrol değişkenleri ile örgütsel değişim ve işveren markası varasında bir ilişki saptanmamıştır. Vaka araştırması olması nedeniyle araştırma sonuçlarının genellenebi-lirlik niteliği yoktur. Ancak eczacılık sektöründe yapılmış olması nedeniyle orijinallik arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this case study case study, the relationship between organizational change and em-ployer branding in an enterprise operating in the pharmaceutical sector was investigated. A total of 347 people participated in the survey. 200 people's survey had validated. The collected data were analyzed with SPSS 20.00 software. While there was no relationship between demographic control variables and organizational change, a positive relationship was found between demographic control variables and employer branding. Because of the fact that it is a case study, there is no generalization of the results of the research. However, it is original because of being made in the pharmaceutical sector.