21. yüzyıl kukla tiyatrosunda imge-ileti ilişkisi bağlamında kukla ve oynatıcı dinamiği
Dynamics of puppet and puppeteer's interrelation in 21. century puppet theatre within the context of image-message relevance
- Tez No: 529902
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA KULLUK YERDELEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Kukla tiyatrosu ile ilgili genel yargı onun çocuklar için yapılan eğlendirici geleneksel bir form olduğu yönündedir. 21. yüzyılda, bu genel yargıyı karşılayan oyunlar sahnelenmeye devam etse de yeniliklere, deneylere ve disiplinlerarası çalışmalara açık bir kukla tiyatrosu giderek yaygınlaşmaktadır. Görsel dilin ve hareket dilini yoğun olarak kullanıldığı 21. yüzyıl kukla tiyatrosu, mesaj iletiminde imgelerden faydalanmaktadır. Çağdaş oyunlar uluslararası festivallerde farklı kültürlerden seyircilerce anlaşılma ihtiyaçları sebebiyle görsel anlatıma daha fazla yer vermektedirler. Görsel anlatım her yaştan izleyicinin sahnede gördüğünü anlaması ve anlamlandırması için etkili bir anlatım biçimi olarak kukla kumpanyaları için işlevsel bir öneme sahiptir.“21. Yüzyıl Kukla Tiyatrosunda İmge-İleti İlişkisi Bağlamında Kukla Ve Oynatıcı Dinamiği”başlıklı doktora bitirme çalışması, çağdaş kukla tiyatrosunu meydana getiren unsurları ortaya koymayı, tasarım çerçevesinde oyunun seyirciye ulaştırmak istediği mesajı imge oluşturarak nasıl somutlaştırdığını ve kukla ile oynatıcısı arasındaki etkileşimin buna katkısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, temel tasarım unsurlarından çizgi, renk, biçim ve malzemenin anlama olan etkisini bilmek algı ve anlamlandırma süreçleri içinde kullanım olasılıklarını değerlendirmek açısından önemlidir. Kumpanyalar, kukla oyunu yoluyla uluslararası bir iletişim kurabilmek için kültürel farklılıkların ötesindeki insana özgü olan ortak duygu ve olgulara yönelmektedir. Bunu yaparken kullandıkları tasarım elemanlarının çağrışım alanlarının da herkes tarafından okunabilecek genişlikte olmasına özen gösterilmektedir. Bunun için mim, hareket tiyatrosu, mask tiyatrosu ve animasyon disiplinlerinin imge ile ileti için kullandıkları soyutlama ve indirgeme teknikleri faydalı olmaktadır. Bugün çağdaş bir gösteriden söz etmek için konvansiyonel kukla tiyatrosunun kuralları dışına çıkan, her yaşa hitap eden, işbirliğine ve deneylere açık sahne pratikleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Puppet theater, in general, tends to be perceived as a traditional form of entertainment, especially for children. Even though puppet performances have kept being staged projects that general opinion still in 21. century; an interdisciplinary and experimental puppet theater becomes gradually popular. In 21. century, puppet theater intensely uses visual language, the language of movement while utilizing images to convey messages. Contemporary plays which are staged in international festivals have a need to make sense to the audience with different cultural backgrounds, therefore, they include visual narration more. The visual narration is an effective way of expression for the audience of all ages to comprehend and interpret what they see on stage, therefore, it is functional and important for puppet companies. Doctoral study with the title“Dynamics of Puppet and Puppeteer's Interrelation in 21. Century Puppet Theatre Within the Context Of Image-Message Relevance”aims to present the elements which generate contemporary puppet theatre, and reveal how a performance embodies a message for audience reception by creating imagery using design elements and evaluate the contribution of puppet and puppeteer's interrelation to this process. In this context, it is important to know how design elements like lines, color, form, and materials have an effect on meaning in terms of evaluating their possibilities of usage in process of perception and interpretation. In order to communicate internationally through a puppet performance, companies gravitate to human-specific common emotions and features which are beyond cultural differences. Design elements' associative field is regarded to be extensive enough for everyone to read. Therefore, abstraction and reduction techniques of mime, mask theatre, and animation disciplines are beneficial in order to communicate with imagery. Today to make a reference to a contemporary puppet performance, stage practices are needed which are free from the constriction of the conventional and open to experiments and cooperation while having an ability to appeal people of all ages.