Assessment of an integrated system with coal fired power plant for multigeneration
Çoklu üretim için entegre edilen kömür yakmalı güç santralinin değerlendirilmesi
- Tez No: 529903
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tezde, geleneksel buhar güç santrali baz sistem alınarak yeni çoklu üretim enerji sistemi tanıtılmıştır. Bu sistem, geri kazanım sistemi için kullanılan organik Rankine çevrimi, buhar sıkıştırmalı soğutma sistemi, termal buhar sıkıştırmalı desalinasyon sistemi ve sera ısıtma sistemi olmak üzere dört alt sistemden oluşmaktadır. Alt sistemlerin verimliliğini ve çoklu üretim enerji santralinin genel verimliliğini tanımlamak için enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Sistem performansını daha iyi anlamak ve çoklu üretim sisteminin iyileştirilme potansiyelini ortaya koymak için, eksergoekonomik ve çevresel etki analizleri de gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, geleneksel bir buhar santralinin çoklu üretim enerji sistemine dönüştürüldüğünde genel verimliliğin arttığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, aynı miktarda elektrik üretimi için daha az kömür tüketimi nedeniyle CO2 emisyonları azaltılmıştır. Fosil yakıt tüketimi ve küresel iklim değişikliği, verimli çoklu üretim amaçlı santralin avantaj ve önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel multigeneration energy system was introduced based on a conventional steam power plant. This system consists of four sub-systems, namely, waste heat recovery system using organic Rankine cycle, vapor compression refrigeration system, thermal vapor compression desalination system and greenhouse heating system. Energy and exergy analyzes were conducted for defining the efficiency of the sub-systems and the overall efficiency of the multigeneration energy plant. In order to better understand the system performance and to demonstrate the potential for improvement of the multigeneration system, exergoeconomic and environmental analyzes were also performed. The results revealed that the overall efficiency increased when a conventional steam power plant was converted into a multigeneration energy system. As a result, CO2 emissions were reduced because of the lower consumption of coal for the same amount of electricity generation. Fossil fuel consumption and global climate change increase the advantage and importance of an efficient multigeneration power plant.