Melancholy as artist's perception: Black Bile and Reverie
Sanatçı algısında melankoli: Kara Safra ve Gündüz Düşü
- Tez No: 529911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WIESLAW ZAREMBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Psikolojide bir ruh hali olarak ele alınan Melankoli'nin anlamı ve bu duruma olan yaklaşımlar psikologlar, filozoflar ve sanatçılar arasında çeşitlilik gösterir. Bu tezde, melankoli ile ilgili tartışmalı ve muğlak kavramlar, kendi yaklaşımıma da ayna tutan melankolinin olumlu yönlerini öne çıkaran anlamları ile ele alınmaktadır. Başlangıç olarak, filozoflar ve psikologların yaklaşımları ışığında, sanatçı algısının yaratım sürecine etkisi göz önünde bulundurulmuş ve kendi sanat pratiğim üzerinden de incelenmiştir. Daha sonra, melankolinin bir duygu durumu olarak tanımına yer verilmiş ve yaratıcılık üzerindeki olumlu etkisi incelenmiştir. Maurice Merleau-Ponty'nin algıya yaklaşımı, Eugenio Borgna'nın melankoli tanımı ve Mihaly Csikszentmihalyi'nin yaratıcılık analizi tezin ana fikrini oluşturmaktadır. Sanat tarihi boyunca melankolik tutuma sahip dikkat çekici örnekler ve bahsi geçen sanatçıların algısı; filozofların, psikologların ve sanatçıların kuramsal yaklaşımlarını daha açıklayıcı kılmak için kullanılmıştır. Bu üç konunun incelemesi, Kara Safra ve Gündüz Düşü projelerim kapsamında ürettiğim resimlerimde ve enstalasyonlarımda ele alınmış ve birbirleriyle ilişkili olarak analiz edilmiştir. Bu tez, projeler için tamamlayıcı bir metin olarak yer almaktadır. Tezin bizi kesin sonuçlara götürmediğini vurgulamak gerekir. Tezimin temelini oluşturan ana tema duygu durumlarıdır. Tanımlar sadece kavramların belirli bir bölümüne işaret ederken, tahmin etme veya fikir üretme durumundan daha fazla yönlendirmede bulunmazlar.
Özet (Çeviri)
The meaning of melancholy as state of mind and approaches to it vary among psychologists, philosophers and artists. In this thesis, controversial and ambiguous concepts of melancholy are addressed within their specific meanings, constituted by the positive aspects of melancholy that also constructs my approach. First, thanks to philosophers and psychologists, perception through the creative process is provided regarding the position of the referred artists and my approach through my works. Then, the definition of melancholy- as a state of mind- is given, and creativity as a result of melancholy's positive aspect concludes the thesis. Approach of Maurice Merleau-Ponty to perception, Eugenio Borgna's definition of melancholy, and Mihaly Csikszentmihalyi's analysis of creativity constitute the main idea. Noticeable examples of melancholic attitude throughout art history and the perception of the artists are used for being more explanatory to clarify the theoretical approaches of philosophers, psychologists and artists. The examination of these three topics is contextualised in my paintings and installations under the topics of Black Bile and Reverie projects, and analysed in relation to one another. The thesis stands as a supplementary text for the projects. It is necessary to emphasize that the thesis does not lead us to solid results. The sensations form the base of my thesis. They do not lead us to more than a state of guessing, or forming an opinion, and the definitions only point out one specific part of the concepts.