Konuma bağlı kütleli Schrödinger denkleminin çözümü
The solution of the Schrödinger equation with position dependent mass
  1. Tez No: 529992
  2. Yazar: RIDVAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde grup kavramı, grubun bir parametreli alt gruplara göre açılımları, konuma bağlı kütleli Schrödinger denklemi, yansıma ve geçme katsayıları hakkında bilgi verildi. İkinci bölümde 𝑆𝐿(2,ℝ) grubunun bir elemanın bir parametreli alt gruplara göre çeşitli açılımları ifade edildi. Ele alınan açılımlara göre 𝑆𝐿(2,ℝ) grubunun üreteçleri ve Casimir operatörleri elde edildi. Casimir operatörü ile Hamiltonyen arasındaki [𝐶−𝑞]=𝑄[𝐻−𝐸] ilişkisinden konuma bağlı kütleli Hamiltonyenler verildi. Daha sonra 𝐻𝜓=𝐸𝜓 Schrödinger denkleminin sürekli hal çözümleri ve yansıma katsayıları elde edildi. Üçüncü bölümde, sonuçlar toplu olarak verildi.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, the concept of group, the decompositions of the group according to one parameter subgroups , the Schrödinger equation related to the position dependent mass, reflection and transmission coefficients were given. In the second chapter, 𝑆𝐿(2,ℝ) group's various decompositions of one element according to one parameter subgroups were expressed. According to the considered decompositions, the generators and Casimir operators of group 𝑆𝐿(2,ℝ) were obtained. From the relationship of [𝐶−𝑞]=𝑄[𝐻−𝐸] between Casimir operator and Hamiltonian, the position dependent mass Hamiltonians were given. Then the continuous state solutions of the 𝐻𝜓=𝐸𝜓 Schrödinger equation and reflection coefficients were obtained. In the third chapter, the results were given collectively.