Kurumsal kaynak planlamasının endüstriyel uygulamaları için yol haritası
Road map for industrial applications of enterprise resource planning
  1. Tez No: 529998
  2. Yazar: GÖZDE KARACA ATAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAD TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
20. yüzyılın sonlarından itibaren özellikle bilgi çağının hızlı gelişim ve değişimiyle; değişimi sağlıklı yönetmek isteyen firmaların bilgi ve teknoloji sistemlerine olan ilgisinin arttığı görülmektedir. Bu kapsamda firmalar stratejik avantaj sağlayan Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP) programlarına yönelmektedirler. Bu çalışmada modüller arası bağlantı özelliği ile işletmelerde bütünleşik bir yapı oluşmasını sağlayan KKP yazılım programlarının tüm süreçlerine değinilmektedir. KKP tanımı, yapısı, özellikleri, firmaların tercih kriterleri ile başlayan firmaların KKP yolcuğu ele alınmaktadır. KKP sistemlerini hayata geçirmeye karar veren firmalar için hazırlanmış olan bu çalışmada; KKP seçim kriterlerine, analiz çalışmalarına, eğitim ve uyarlama süreçlerine, bu süreçlerde firmaların ihtiyaç duyduğu verilerin KKP tedarikçi firma danışmanlarının yönlendirmeleri ve proje ekibinin görev dağılımları ile proje detaylarının Netsis KKP yazılım programında uygulamalı anlatımlarına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
It's evident that especially with the rapid development and change of information age, the companies who wish to manage the change process successfully are more associated with information and technology systems since the late 20th century. Within this context, the companies incline to Enterprise Resource Planning (ERP) programs that provide strategical advantages. All the phases of ERP software programs which enables the forming of an integrated structure between enterprises with its inter-modular connection feature are referred in this study. By mentioning the definition, structure and features of ERP systems; ERP journey of the companies who starts with software preference criteria is adressed. This study is prepared for companies who are trying to carry their ERP systems into effect. This process which begins with ERP preference criteria, includes user trainings, model designs and project details. In addition, adaptive descriptions in Netsis ERP software programs by consultant company guidances are included.