Bilgi teknolojileri-iş uyumlaştırmanın iş çevikliği üzerindeki etkisi
Business-it alignment effects on business agility
  1. Tez No: 529999
  2. Yazar: LORİN KOÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu araştırmanın amacı, BT-iş uyumlaştırmanın iş çevikliği üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, sektör beklentilerinin işletmelerin çeviklik talebini arttırması nedeni ile hali hazırda çeviklik konusunda dönüşüm geçirmekte olan bir sektör olması sebebi ile Türkiye'deki bankacılık sektöründeki işletmelerde uygulanmıştır. Soruların stratejiye odaklı olması sebebiyle müdür ve üzeri pozisyondaki yöneticilere dağıtılmıştır. Anket sorularının ölçek geçerliliğinin ve güvenilirliğinin belirlenmesi için sırasıyla doğrulayıcı faktör analizi ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Sonrasında modeli oluşturan hipotezler basit ve çoklu regresyon analizleri ile test edilmiştir. Araştırmada, BT-İş Uyumlaştırma ile İş Çevikliği alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. BT Uyumlaştırma alt boyutlarından sadece entelektüel ve iş uyumlaştırma boyutları iş çevikliği etkilemektedir. BT uyumlaştırmanın iş çevikliğinin çevik değerler, teknoloji, iş gücü, değişim yönetimi, işbirliği /koordinasyon ve esnek yapılar alt boyutları ile pozitif ilişki içindedir. Uyumlaştırma alt boyutları ile iş çevikliği alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde ise entelektüel uyumlaştırmanın tüm çeviklik alt boyutlarını etkilediği görülmektedir. Altyapılar arası uyumlaştırma olan Operasyonel uyumlaştırma işbirliği ve esnek yapılar boyutlarını etkilemektedir. İş gücü boyutunu entelektüel uyumlaştırma dışında sadece BT uyumlaştırma etkilemektedir. İşbirliği boyutunu ise entelektüel uyumlaştırma ve Operasyonel uyumlaştırma dışında iş stratejisi-BT altyapı çapraz uyumlaştırma etkilemektedir. En dikkate çekici nokta ise çevikliğin ön gereksinimlerinden teknoloji boyutunu etkileyen tek uyumlaştırma boyutunun entelektüel uyumlaştırma olmasıdır. Bu çalışma BT-İş uyumlaştırma ve iş çevikliği konusunda içerdiği detaylı bakış açısı ile bu konuda yapılan araştırmalara farklı bir boyut getirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca Türkiye özelinde her iki değişken ile ilgili yapılan sayılı araştırmadan biri olmuştur. Bu sonuçların bundan sonra bu konular ile ilgili yapılacak çalışmalara ışık tutacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the effect of Business-IT alignment on business agility. This research was done in the banking sector in Turkey that is a sector which is currently undergoing a transformation on agility due to expectations caused an increase in the demand of enterprises operating in the sector. Because the questions were focused on the strategy, survey was distributed to the manager and upper positions of banks. Confirmatory factor analysis and reliability analysis were conducted to determine the reliability and the scale validity of the questionnaires, respectively. Subsequent model hypotheses were tested with simple and multiple regression analyzes. In the survey, a meaningful and positive relationship was found between IT-Business Alignment and Business Agility sub-dimensions. Only the intellectual and business alignment dimensions from the IT- Business alignment subset affect business agility. IT- Business alignment is positively correlated with business agility subdivisions; agile values, technology, workforce, change management, cooperation and coordination, and flexible structures. When the relationship between alignment sub dimensions and business agility sub dimensions is examined, it can be seen that intellectual alignment influences all agility sub dimensions. Operational alignment, which is the interconnection between the infrastructures, affects the dimensions of cooperation and flexible structures. Except for intellectual alignment, only IT alignment affects workforce. In terms of cooperation subdivision, intellectual alignment, operational alignment and operational alignment-IT infrastructure cross-alignment effect. The most notable point is that the only alignment dimension that affects the technology dimension from the prerequisites of agility is intellectual alignment.This study aims to bring a detailed view to Business-IT alignment and business agility research. It has also been one of the few studies done about these two variables particular in Turkey. We hope that these results will shed light on the work to be done on these issues from now on.