İfade özgürlüğünün sınırlandırılmasında devletin takdir marjı
The margin of appreciation of the government in restrict the freedom of expression
- Tez No: 530054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Takdir marjı doktrini, insan haklarının uluslararası düzeyde korunmasında denetim mekanizması olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarıyla oluşturulmuştur. Takdir marjı doktrini ile taraf devletler, kendi egemenlik alanları içerisinde mahkemeden daha doğru bir değerlendirme yapacak konumda kabul edilmiş ve bu nedenle temel hak ve özgürlüklere yapılan müdahaleler için mahkeme tarafından taraf devletlere bir alan bırakılmıştır. Mahkeme, ifade özgürlüğü kapsamında takdir marjı doktrini değerlendirirken, ifade özgürlüğünün demokratik toplumlardaki yeri ve önemi gereği, müdahalenin demokratik toplumda gerekli olup olmadığını dikkatle incelemektedir. Bu kapsamda, Türkiye'de ifade özgürlüğünün durumunun anlaşılması için, ulusal makamların mahkeme tarafından kendilerine tanınan takdir marjını nasıl yorumladığının örnek kararlar ışığında açıklanması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The margin of appreciation doctrine was established by the case law of the European Court of Human Rights, which is the control mechanism for the international protection of human rights. With the margin of appreciation doctrine, the States parties were considered to be in a position to make a more accurate assessment of the courts within their sovereignty area, and thus a space was left to the parties by the court for interventions on fundamental rights and freedoms. While the Court assesses the margin of appreciation doctrine in the context of freedom of expression, it carefully examines whether the freedom of expression is required in democratic societies and the need for intervention in a democratic society. In this context, to understand the situation of freedom of expression in Turkey, example of how to interpret the margin of appreciation afforded to them by the court decisions of the national authorities is important in light of the disclosure.