Betonarme kirişlerde narinlik oranına bağlı dayanım değişiminin araştırılması
Investigation of the effect of slenderness ratio on the strength of reinforced concrete beams
  1. Tez No: 530075
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİNİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada; literatürdeki çalışmalar incelenerek etriyesiz betonarme kirişlerde, kesme dayanımını etkileyen temel parametrelerin beton basınç dayanımı, boyuna donatı oranı ve kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranı (a/d) olduğu görülmüştür. Etriyesiz betonarme kirişlerde dayanımı etkileyen temel parametrelere göre TS500, ACI318 ve Zsutty bağıntılarının dayanım tahminleri yapılmış ve her bir parametrenin tahmine etkisi gösterilmiştir. Daha sonra, etriyeli betonarme kirişlerde a/d değişiminin dayanıma etkisi deneysel olarak araştırılmış ve değerlendirmeler yapılmıştır. Deneysel çalışmada; açıklık ortasından tekil yüklü, a/d değeri 2,5, 3,5 ve 4,5 olan etriyeli betonarme kirişlerde yerdeğiştirme kontrollü yük uygulanmış, kirişlerin açıklıklarında oluşan yerdeğiştirmeler veri kayıt cihazı yardımıyla kaydedilmiş, narinlik oranına bağlı dayanım değişimleri ve kırılma biçimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was observed that the main parameters affecting the shear strength of reinforced concrete beams without stirrups are concrete compressive strength, longitudinal reinforcement ratio and effective depth-to-shear span ratio (a/d) by conducting literature survey. The shear strength predictions by the equations of TS500, ACI318 and Zsutty were calculated and the effect of each parameter on the shear strength prediction was shown. Then, the effect of a/d on the strength of reinforced concrete beams with stirrups were investigated experimentally and the results were discussed. In the experimental study, a displacement-controlled loading scheme was applied to reinforced concrete beams with stirrups having a/d of 2.5, 3.5 and 4.5 as a concentrated load at their mid-spans, the mid-span deflections of beams were recorded by means of a computer-aided data acquisition system, the effect of slenderness ratio on the strength and failure type was identified.