Kukrıniksler grubunun yaratıcılığında Anton Pavloviç Çehov'un lirik yapıtları
Anton Pavlovich Chekhov's lyric stories at the Kukryniksy's group art works
- Tez No: 530088
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÜZELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
XIX. ve XX. yüzyılların yetenekli ve başarılı temsilcileri arasında yer alan Rus yazarı Anton Pavloviç Çehov ve Mihail Vasilyeviç Kupriyanov, Porfiriy Nikitiç Krılov ve Nikolay Aleksandroviç Sokolov gibi ressamlardan oluşan Kukrıniksler grubu, kendi yaratıcılıkları ile büyük başarılar elde ederek, edebiyat ve resmin gelişmesine büyük katkı sağlarlar. Sanatçılar ve yazar her ne kadar farklı dönemlerde yaşamış ve birbirlerini tanımamış olsalar da, Kukrıniksler grubunun illüstrasyonları sayesinde yaratıcılıkları bir araya gelmiştir. Kukrıniksler grubunun sanatsal faaliyetleri, XX. yüzyıl Rus resim sanatında önemli bir yere sahiptir. Sanatçıların karikatür alanındaki uzun süreli ve verimli çalışmaları, mizahın ve hicvin bir arada yer aldığı yapıtlarına eleştirel bir özellik kazandırır. Ayrıca, Kukrıniksler grubunun çalışmalarında gündelik ve sıradan gibi görülen olaylarda derin düşüncelerin ve duyguların gösterilmesi, onların ayırt edici özelliklerini oluşturur. Sanatçılar, suretlerin, ışığın ve küçük detayların betimlemesinin yardımı ile kahramanların ruhsal huzursuzluğunu aktarmayı başarırlar. Kukrıniksler grubunun Çehov'un lirik öyküleri için resmettikleri illüstrasyonlar, yukarıda sözü geçen özelliklere sahip olarak, grubun dikkate değer çalışmaları arasında yer alır. Sanatçılar, yazarın neredeyse tüm yapıtları için illüstrasyonlar betimlerler. Bu çalışmalarda genel olarak mizah ögesine vurgu yapan grup, yazarın Hüzün (Toska), Vanka, Küçük Köpekli Kadın (Dama s sobaçkoy), Asma Katlı Ev (Dom s mezoninom), iyonıç ve Nişanlı Kız (Nevesta) adlı lirik yapıtları için resmedilmiş çalışmalarında ise ilk defa lirik özelliğe vurgu yaparlar. Ressamlar bu illüstrasyonlarında, daha önceki çalışmalarında hiç olmayan, insanın iç dünyasına, duygularına, acısına ve psikolojisine dikkat çekmeye başlarlar. Bu nedenle, çalışmamız için Çehov'un lirik öyküleri seçilmiş olup, bu yapıtların içeriği ve Kukrıniksler grubunun yaratıcılığına etkileri incelenecektir. Çalışmanın amaçlarından biri, iki farklı sanat dalı olan edebiyat ve resim alanları arasındaki bağı göstermektir. Bu nedenle, Çehov'un lirik yapıtları için Kukrıniksler grubu tarafından betimlenmiş olan illüstrasyonlar ele alınacaktır. İllüstrasyonlar yazarın öykülerinden yapılan alıntılarla desteklenerek, iki sanat dalı ve Çehov ile grup arasındaki etkileşim irdelenecek ve yapıtların metinlerle örtüşmesi gösterilecektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise, Türkiye'de bilinmeyen Kukrıniksler grubu hakkında bilgi edinilmesine katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Russian writer Anton Pavlovich Chekhov and the Kukryniksy group, consisted of painters such as Mikhail Vasilyevich Kupriyanov, Porfiriy Nikitich Krylov and Nikolai Aleksandrovich Sokolov, involved in the gifted and successful representatives of the XIX. and XX. centuries , makes a great contribution to the development of the literature and painting as obtaining great successes by their own creativities. Though the painters and the writer lived in different periods and do not know each other, their creativities came together due to the illustrations of the Kukryniksy's group. The art works of the Kukryniksy's group, has an important place in the XX. Century Russian painting art. The long-term and productive studies of the artists in the field of caricature, bring critical feature in their works in which the humour and satire together are involved. Also, in the studies of the Kukryniksy's group, the exhibition of the deep thoughts and emotions in the events which seem daily and ordinary, consisted of their distinctive features. The artists succeed to convey the psychic unrest of the heroes with the help of the description of the semblances, light and small details. The illustrations which the Kukryniksy's group portrays for the lyric stories of Chekhov's stories, are involved in the remarkable studies of the group as having the above mentioned features. The artists describe illustrations for almost all works of the writer. The group which generally lays emphasis on the element of humour, emphasizes the lyric feature for the first time in the portrayed studies of the writer, titled as Sorrow, Vanka, Woman with the Small Dog, The House with the Mezzanine, Ionych and the Betrothed Girl. The painters in these illustrations, start to attract the attention to the inner world, emotions, pain and the psychology of man which do not exist in his previous works. For this reason, the lyric stories are selected for our study and the effects of the contents of these works on the creativity of the Kukryniksy's group, shall be examined. One of the aims of the study is to show the bond between the fields of literature and painting which are two different branches of art. For this reason, for the lyric works of Chekhov, the illustrations which are depicted by Kukryniksy's shall be dealt with. By supporting the illustrations with the quoted passages from the stories, the interaction between the two branches of art and Chekhov and the group shall be scrutinised as well as the overlapping of the works with the texts, shall be shown. And the other aim of the work is its making contribution to getting information about the group of Kukryniksy, which is not known in Turkey.